Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl
Sofia

Sofia jest mieszkanką Doliny Dzikich Róż. Jest to kobieta „ani młoda, ani stara, opalona jak ktoś, kto jest na dworze w każdą pogodę”. Jest przyjaciółką Jonatana Lwie Serce, który nazywa ją żartobliwie królową gołębi. Mieszkańcy Doliny Dzikich Róż darzą ją szacunkiem. Kieruje podziemną walką z Tengilem, pomagając w zorganizowaniu buntu w Dolinie Dzikich Róż. Jest niezłomna, odważna, o ogromnym poczuciu sprawiedliwości.

Hubert

Hubert jest mieszkańcem Doliny Wiśni. Jest to mężczyzna o rudych, kręconych włosach i krótkiej rudej brodzie. Nie budzi zaufania, wygląda tak, jakby przez cały czas był na coś zły. Jest najlepszym strzelcem w Dolinie Wiśni, uwielbia polowania. Jego zachowanie wydaje się podejrzane i Karol myśli, że to właśnie on jest zdrajcą. Hubert rywalizuje z Sofią o przywództwo w dolinie, jest zazdrosny o jej pozycję w społeczeństwie. Okazuje się człowiekiem o dobrym sercu – kiedy Jonatan opuszcza Zagrodę Jeźdźców, przynosi Sucharkowi jedzenie, obawiając się, że malec nie ma odpowiednich zapasów. Ratuje życie chłopca, zabijając w chwili zagrożenia atakującego go wilka. Łatwo wpada w gniew i jest człowiekiem niezwykle dumnym. Ginie podczas bitwy o wolność Doliny Dzikich Róż.

Mateusz


Staruszek o srebrzystych włosach, mieszkaniec Doliny Dzikich Róż. Po pojmaniu Orwara, staje się przywódcą bojowników. Jest odważny, waleczny i nie boi się sprzeciwić ludziom Tengila. Dla Karola staje się przybranym dziadkiem, otacza malca opieką. Ukrywa Jonatana w swej chacie podczas jego pobytu w Dolinie Dzikich Róż. Mateusz ginie podczas bitwy i przenosi się do Nangilimy.

Jossi


Właściciel karczmy „Złoty Kogut”, mieszkaniec Doliny Wiśni. Mężczyzna duży, dość przystojny, o czerwonej twarzy. Jest powszechnie lubiany, wzbudza zaufanie swoją prostodusznością i dobrotliwością. Zwiedziony obietnicami Tengila i nadzieją na zostanie władcą Doliny Wiśni, zostaje zdrajcą i informuje ludzi Tengila o działaniach Sofii i bojowników o wolność. Zostaje naznaczony piętnem Katli. Ginie w wodach Wodospadu Karma podczas ucieczki przed Sofią i Hubertem, kiedy Karol demaskuje go jako zdrajcę.

Orwar

Mieszkaniec Doliny Dzikich Róż, przywódca bojowników o wolność. Mężczyzna wyróżniający się odwagą, o śmiałym spojrzeniu, niezłomny i szlachetny. Największy wróg Tengila, który obawia się jego siły i autorytetu, jakim cieszy się wśród mieszkańców doliny. Zostaje schwytany i uwięziony w Grocie Katli, gdzie czeka na wyrok śmierci. Ocalony przez Jonatana, przygotowuje powstanie i uczestniczy w bitwie o wolność Doliny Dzikich Róż.

Tengil

Władca Karmaniaki, kraju położonego wśród szczytów Prastarych Gór, najeźdźca Doliny Dzikich Róż. Ubierał się w czerwony niczym krew strój, budził grozę swym okrucieństwem i żądzą krwi. Ludzie mówili, że jest okrutny niczym wąż. Był dumny, gardził swymi poddanymi, nigdy nie patrzył na nich i nie zwracał się do nich bezpośrednio. Swoją władzę zawdzięczał Katli, która była mu posłuszna niczym pies. Zginął, zabity przez smoka.Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij


  Dowiedz się więcej
1  „Bracia Lwie Serce” - streszczenie szczegółowe
2  Plan wydarzeń „Braci Lwie Serce”
3  Jonatan Lwie Serce - charakterystyka