Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Holden jest chłopcem o złożonej osobowości. Zachowuje się jak typowy nastolatek, ale jest zarazem doskonałym obserwatorem, dostrzegającym obłudę i zło świata dorosłych. Dość lekceważąco podchodzi do nauki, interesuje się dziewczętami, należy do drużyny szermierzy, lubi pić alkohol i udawać dorosłego. Często kłamie, ma wybujałą wyobraźnię i wciela się w różne postacie. Ucieka ze szkoły, ponieważ nie widzi sensu czekania na przyjazd rodziców ze świadomością, że po raz kolejny rozczarował ich i nie chce dłużej przebywać w miejscu, w którym czuje się coraz bardziej samotny i przygnębiony. Nie potrafi również pogodzić się z myślą, że Jane spędziła czas ze Stradlaterem.

Czas, spędzony w Nowym Jorku, uwidacznia jego wewnętrzne rozterki i wątpliwości. Zdaje sobie sprawę ze swoich wad, jest niezwykle spostrzegawczy i inteligentny, widzi zakłamanie dorosłych, ich obłudę i na swój sposób buntuje się przeciwko środowisku, do którego nie pasuje. Gardzi ludźmi, którzy są niechlujni, mają walizki gorszej jakości, którzy ukrywają swoje prawdziwe oblicza. W ten sposób podkreśla swój nieco ironiczny stosunek do świata, który ocenia bardzo krytycznie. Ma nonszalancki sposób bycia, lecz pod marką sarkazmu ukrywa wrodzoną wrażliwość. Podziwia starszego brata, choć zarazem krytykuje go, że zaprzedał się filmowcom i przestał być prawdziwym pisarzem. Rozpamiętuje śmierć młodszego brata, nie mogąc zrozumieć, dlaczego Alik, który był wyjątkowym dzieckiem, musiał umrzeć. Jedyną osobą, z którą potrafi szczerze rozmawiać i którą uważa za rozsądną jest jego siostra, Phoebe.

W rzeczywistości nie ma prawdziwych przyjaciół, koledzy wzbudzają w nim obrzydzenie i pogardę, często traktuje ich pobłażliwie. Udaje dorosłego, pije alkohol, zgadza się na opłacenie prostytutki, ale ostatecznie okazuje się dzieckiem – impulsywnym, zagubionym i samotnym, szukającym czegoś, co stałoby się sensem jego życia. Jest wrażliwy i pragnie realizować swoje marzenia, które nie pasują do planów, jakie mają względem niego rodzice. Pragnie ukryć się gdzieś, gdzie mógłby być kimś innym i żyć tak, jak mu się podoba. Najczęściej działa pod wpływem chwili, podejmując nieprzemyślane i spontaniczne decyzje.

Holden jest idealistą, nie potrafiącym dostosować się do zasad świata dorosłych, w którym przyszło mu żyć. Ma swój własny system wartości, nie chce być jednym z wielu, pragnąc być tym, który ratuje ludzi przed upadkiem w przepaść. W chwili słabości płacze, czując, że nie potrafi poradzić sobie z narastającym przygnębieniem. Ostatecznie wraca do domu, kierując się przede wszystkim troską o siostrę, która postanowiła uciec z miasta razem z nim.

strona:   - 1 -  - 2 -  - 3 - 


Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij
  Dowiedz się więcej
1  Buszujący w zbożu - streszczenie w pigułce
2  Plan wydarzeń „Buszującego w zbożu”
3  „Buszujący w zbożu” jako metafora życia – problematyka utworu