Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Byk kreteński miał zostać złożony w ofierze Posejdonowi przez Minosa, ten jednak – ulegając piękności byka – zamienił go na inne zwierzę. W zemście Posejdon zesłał na byka szaleństwo, w wyniku czego pustoszył Kretę, tratował pola i sady, paląc wszystko buchającym z nozdrzy ogniem. Podobnie bohater opowiadania został zmuszony, by uwierzyć, że postradał zmysły. Poirot dowodzi, że obłąkanie to wymysł i „uwalnia” byka. Dodatkowo młody bohater często śni o byku. Za ptaki stymfalijskie bohater utworu bierze dwie siostry, Polki, gości hotelu w którym przybywa. Przypominają mu drapieżne ptaki, zwiastuny zła, harpie wzbudzające lęk. Poirot korzysta z grzechotek z brązu (w micie Herkules wypłoszył grzechotkami ptaki) – ujawnia rzeczywiste, winne przestępstwa kobiety.

W utworze „Klacze Diomedesa” mamy do czynienia z rozprowadzaniem wśród bogaczy narkotyków. Używki to właśnie klacze Diomedesa, które żywią się mięsem – niszczą ludzi. W kolejnej historii Poirot ma za zadanie odszukać zrabowany i przemycany obraz Rubensa zatytułowany „Pas Hipolity”. Złoty pas był symbolem męstwa, w mitologii Herkules odebrał go Hipolicie, przywódczyni Amazonek walczących z mężczyznami. Dodatkowym kontekstem może być miejsce akcji - żeńska szkoła prowadzona przez panią Pope, której wychowawczynie „napadły” Poirota. W prześmiewczy sposób autorka stado Geryona przyrównuje do sekty, w której doktor Andersen werbuje starsze osoby utrzymujące działalność sekty i zapisujące jej oszczędności całego życia. Pierwotny Herkules miał wykraść woły Gerionowi - olbrzymowi o trzech głowach, sześciu rękach i sześciu nogach. Heros pokonał go i wrócił z wołami do Myken. U Christie Poirot przechytrza podstępnego doktora Andersena.

W „Jabłkach Hesperyd” antyczny motyw wygrawerowany jest na drogocennym kielichu Borgiów. Detektywowi udaje się go odnaleźć. W ostatniej historii Poirot schodzi do „Piekła”, które okazuje się modnym klubem nocnym prowadzonym rzekomo przez jego dawną znajomą – rosyjską hrabinę. U wejścia do tego swoistego Hadesu na straży stoi pies – Cerber, aby przejść trzeba go przekupić. Klub „Piekło” okazuje się dyskoteką - miejscem przemytu narkotyków i drogocennych kamieni. Dzięki zniewoleniu Cerbera Poirotowi udaje się odzyskać kokainę.

strona:   - 1 -  - 2 -  - 3 - 


Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij
  Dowiedz się więcej
1  Klacze Diomedesa - streszczenie, plan wydarzeń
2  Dwanaście prac Herkulesa - cytaty
3  Dwanaście prac Herkulesa - geneza