Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Zgodnie z Mitologią Herkules (Herakles) był synem Zeusa i królowej Alkmeny. Zeus, chcąc, aby syn był nieśmiertelny, wykradł w nocy dziecko do nieba i położył przy śpiącej Herze, dzięki czemu stało się herosem. Bohater wybrał się na wojnę w obronie Teb i zwyciężył dzięki męstwu. Król Teb dał mu córkę za żonę, lecz któregoś dnia heros, ogarnięty szałem, zabił żonę i dzieci. Wyrocznia delficka poradziła mu, że odkupi winy, jeśli zatrudni się u króla Myken. Tu dostał Herakles zadanie wykonania dwunastu prac.

Do zadań Heraklesa należało: zabicie lwa nemejskiego, zabicie hydry lernejskiej, schwytanie żywcem dzika erymantejskiego, pojmanie łani kerynejskiej, wytępienie ptaków stymfalijskich, wyczyszczenie stajni Augiasza, schwytanie byka kreteńskiego, ujarzmienie koni trackiego króla Diomedesa, zdobycie pasa królowej Amazonek Hipolity, wykradzenie wołów Geriona, zerwanie złotych jabłek z ogrodu Hesperyd, sprowadzenie Cerbera z królestwa Hadesa. Herakles wywiązał się ze wszystkich zleconych zadań, niemożliwych do wykonania dla zwykłych śmiertelników.

Agata Christie wykorzystała mit o Heraklesie jako kanwę dwunastu opowiadań. Każdy z rozdziałów nosi tytuł kolejnego zadania, jakie miał wykonać antyczny heros. Główny bohater Herkules Poirot kolejno rozwiązuje zagadkę lwa z Nemei. Pierwsza sprawa dotyczy porwania pekińczyków bogatym matronom. Sprawczynią okazuje się jedna z służących, która wykorzystuje w przestępstwie doskonale wyszkolonego psa – pekińczyka. Autorka przywołuje legendę mówiącą, że pekińczyki były kiedyś lwami i po dziś dzień zachowały lwie serce. Hydra lernejską, którą pokonał Poirot, utożsamiana jest z obiegową plotką. Na miejscu jednej zdementowanej pojawiają się nowe. Tak jak mityczna hydra – plotka może paraliżować życie i sprawiać, że staje się ono nieznośne. W opowiadaniu „Łania kerynejska” Poirot poszukuje w Europie zaginionej tancerki, która uosabiana jest z wiecznie tropioną łanią.


Dzikiem („Dzik z Erymantu”) nazywany jest niebezpieczny przestępca – Marrascaud – oskarżany o liczne morderstwa. Dzięki przebiegłości Poirotowi udaje się pojmać go „żywcem”. Stajnią Augiasza, którą pierwotnie oczyścił heros, nazywana jest sytuacja w angielskim rządzie. Poprzedni premier okazał się nieuczciwy, a skala jego defraudacji pogrążyłaby rządzącą partię na lata, nagromadził tak wiele brudów jak mityczny Augiasz. Poirotowi udaje się odwrócić uwagę opinii publicznej od rewelacji, poprzez oczernienie żony aktualnego premiera. Podobnie jak bohater antyczny detektyw musiał włożyć ręce w błoto, niczym Herkules, który zbudował tamę, by zmienić bieg rzeki;.

strona:   - 1 -  - 2 -  - 3 - 


Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij
  Dowiedz się więcej
1  Byk kreteński - streszczenie, plan wydarzeń
2  Dwanaście prac Herkulesa - cytaty
3  Herkules Poirot - charakterystyka