Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Do Poirota zgłosiła się ziemianka - Diana Maberly. Wspomniała o zerwanych po roku zaręczynach, przez swego narzeczonego Hugha, który uważał, że jest psychicznie chory. Kobieta uważała go za całkowicie zrównoważonego, jednak wiedziała, że w rodzinie narzeczonego występowały już przypadki obłędu. Hugh Chandler był synem admirała i podobnie jak jego przodkowie służył w wojsku. Zrezygnował za namową ojca. Decyzję te poparł wieloletni przyjaciel ojca i jego ojciec chrzestny – Georg Forbisher. Diana zdradziła, że w okolicy poderżnięto gardła stadu owiec. Admirał sprzeciwiał się zbadaniu syna przez lekarzy i współczuł Dianie z powodu zerwanych zaręczyn.

Herkules Poirot udał się z Dianą do Lyde Manor, posiadłości Chandlerów. Spotkał tam trzech mężczyzn. Pułkownik Forbisher dziwił się obecności Poirota. Wspomniał o porywczości dziadka Hugha, który miał mordercze skłonności i skończył w zakładzie dla umysłowo chorych, gdzie dożył późnej starości. Admirał Chandler był całą sytuacją załamany, matka Hugha utonęła, gdy ten miał dziesięć lat. Forbisher pokazał Herkulesowi dom i portret matki Hugha - Caroline, do której syn był uderzająco podobny. Wspomniał, że znał ją od dziecka i był częstym gościem Chandlerów. Nie chciał poruszać tematu choroby chrześniaka. Wściekł się, że Diana zdradziła mu rodzinne sekrety. Poinformował, że dwukrotnie admirał znalazł syna w zakrwawionym ubraniu w nocy i nie mógł go dobudzić. Wówczas też poderznięto owcom gardła. To było powodem wystąpienia Hugha z marynarki.

Admirał wezwał do siebie Poirota. Wspomniał, że nie życzy sobie jego obecności. Miał nadzieję, że Hugh nie odziedziczy skłonności do obłędu po przodkach. Nie konsultował się z lekarzem pragnąc zapewnić synowi bezpieczeństwo w domu, nie w zakładzie. Wspomniał, że Georg przyjaźnił się z jego żoną. Gdy utonęła był z nią na łódce sam. Z rozmowy z synem admirała Herkules dowiedział się, że ma szalone sny, w nocy ma spieczone usta i nie może napić się wody. Miał także halucynacje. W testamencie zapisał wszystko Dianie. Wspomniał o zaginięciu w okolicy wielu zwierząt, o tym, że przemienia się w rozszalałe zwierzę. Poirot zapytał czy ktoś w domu nie choruje na oczy, dowiedział się o opowieściach Forbishera z Indii, a także zauważył rany na brodzie Hugha. Zapewnił, że zrobi wszystko dla dobra Diany Maberly.


strona:   - 1 -  - 2 - 

Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij


dla: Kulturalna Polska klp.pl

  Dowiedz się więcej
1  Hydra lernejska - streszczenie
2  Lew z Nemei - plan wydarzeń
3  Stado Geryona - plan wydarzeńKomentarze: Byk kreteński - streszczenie

Dodaj komentarz (komentarz może pojawić się w serwisie z opóźnieniem)
Imię:
Komentarz:
 

Streszczenia książek
Tagi: