Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki

Byk kreteński - plan wydarzeń


1. Zwierzenia Diany Maberly po zerwanych zaręczynach.
2. Podejrzenie dziedzicznej choroby psychicznej u młodzieńca.
3. Wyjazd Poirota do rodzinnej posiadłości Chandlerów.
4. Rozmowa z ojcem chrzestnym Hugha – pułkownikiem Forbisherem.
5. Niegościnność admirała Chandlera.
6. Objawy szaleństwa Hugha.
7. Śledztwo Poirota.
8. Pozostanie Diany i Poirota w domu Chandlerów na noc.
9. Odnalezienie Hugha pod drzwiami Diany.
10. Decyzja młodzieńca o samobójstwie.
11. Odkrycie prawdziwych powodów halucynacji i tożsamości Hugha przez detektywa.
12. Samobójcza śmierć admirała.

Byk kreteński - streszczenie


Do Poirota zgłosiła się ziemianka - Diana Maberly. Wspomniała o zerwanych po roku zaręczynach, przez swego narzeczonego Hugha, który uważał, że jest psychicznie chory. Kobieta uważała go za całkowicie zrównoważonego, jednak wiedziała, że w rodzinie narzeczonego występowały już przypadki obłędu. Hugh Chandler był synem admirała i podobnie jak jego przodkowie służył w wojsku. Zrezygnował za namową ojca. Decyzję te poparł wieloletni przyjaciel ojca i jego ojciec chrzestny – Georg Forbisher. Diana zdradziła, że w okolicy poderżnięto gardła stadu owiec. Admirał sprzeciwiał się zbadaniu syna przez lekarzy i współczuł Dianie z powodu zerwanych zaręczyn.

Herkules Poirot udał się z Dianą do Lyde Manor, posiadłości Chandlerów. Spotkał tam trzech mężczyzn. Pułkownik Forbisher dziwił się obecności Poirota. Wspomniał o porywczości dziadka Hugha, który miał mordercze skłonności i skończył w zakładzie dla umysłowo chorych, gdzie dożył późnej starości. Admirał Chandler był całą sytuacją załamany, matka Hugha utonęła, gdy ten miał dziesięć lat. Forbisher pokazał Herkulesowi dom i portret matki Hugha - Caroline, do której syn był uderzająco podobny. Wspomniał, że znał ją od dziecka i był częstym gościem Chandlerów. Nie chciał poruszać tematu choroby chrześniaka. Wściekł się, że Diana zdradziła mu rodzinne sekrety. Poinformował, że dwukrotnie admirał znalazł syna w zakrwawionym ubraniu w nocy i nie mógł go dobudzić. Wówczas też poderznięto owcom gardła. To było powodem wystąpienia Hugha z marynarki.

Admirał wezwał do siebie Poirota. Wspomniał, że nie życzy sobie jego obecności. Miał nadzieję, że Hugh nie odziedziczy skłonności do obłędu po przodkach. Nie konsultował się z lekarzem pragnąc zapewnić synowi bezpieczeństwo w domu, nie w zakładzie. Wspomniał, że Georg przyjaźnił się z jego żoną. Gdy utonęła był z nią na łódce sam. Z rozmowy z synem admirała Herkules dowiedział się, że ma szalone sny, w nocy ma spieczone usta i nie może napić się wody. Miał także halucynacje. W testamencie zapisał wszystko Dianie. Wspomniał o zaginięciu w okolicy wielu zwierząt, o tym, że przemienia się w rozszalałe zwierzę. Poirot zapytał czy ktoś w domu nie choruje na oczy, dowiedział się o opowieściach Forbishera z Indii, a także zauważył rany na brodzie Hugha. Zapewnił, że zrobi wszystko dla dobra Diany Maberly.

Herkules Poirot wymusił na Dianie zdobycie zaproszenia na noc do Lyde Manor. Wspomniał, że musi zapobiec morderstwu. Zbadał toaletę Hugha. Admirał nie był zadowolony z obecności Poirota. Wspomniał, że na noc zamyka Hugha w pokoju. Uważał, że nocą Dianie może grozić niebezpieczeństwo. W ponownej drodze do Chandlerów Poirot wstąpił do apteki. Nad ranem Poirot, admirał i pułkownik znaleźli Hugha pod drzwiami Diany. Jego ręce były zbrukane kocią krwią. Gdy się ocknął stwierdził, że nic nie pamięta. Gdy wszystko doszło do niego wspomniał, że musi udać się na polowanie. Opiekunowie stwierdzili, że samobójstwo to dla niego najlepsze wyjście. Poirot zastał Hugha w magazynie broni. W obecności innych oznajmił, że młodzieniec jest zupełnie zdrowy i nie zabił żadnych zwierząt. Podczas zbrodni spał pod wpływem środków nasennych, był także odurzony atropiną, która dostawała się poprzez rany na szyi Hugha. Jego krem do golenia został przez Poirota przebadany. Detektyw spytał Forbishera czemu nie powiedział Hughowi, że tak naprawdę on jest jego ojcem. Okazało się, że admirał Chandletr odkrył to wiele lat temu. Z chęci zemsty utopił żonę, a teraz chciał doprowadzić do śmierci Hugha. Był obłąkany. Admirał odszedł ze strzelbą. Po chwili usłyszano strzał.


Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij
  Dowiedz się więcej
1  Łania kerynejska - streszczenie
2  Dwanaście prac Herkulesa - nawiązanie do mitologii
3  Herkules Poirot - charakterystyka