Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl
Miejscem akcji „Wprowadzenia” jest londyńskie mieszkanie Herkulesa Poirota. Dowiadujemy się, że ma on skłonność do porządku, a poszczególne meble są nowoczesne, wykonane z chromu i mają kwadratowe kształty. W opowiadaniu „Lew z Nemei” detektyw rozwiązuje zagadkę zniknięcia psów – pekińczyków z domów zamożnych pań. Odwiedza mieszkania pani Hoggin, pani Samuelson, a także pensjonat „Balaclava”. Udaje się do parku Kensington Gardens, by potwierdzić zeznania dozorcy. W końcu w ubogiej dzielnicy odnajduje mieszkanie Amy Carnaby. Pokonanie hydry lernejskiej odbywa się na wsi – Market Loughbrough - zamieszkiwanej przez doktora Oldfielda.

W opowiadaniu „Łania kerynejska” Herkules Poirot przez przypadek trafia do pensjonatu „Czarny łabędź” w wiosce Hartly Dene. Od miejscowego mechanika dowiaduje się o zaginięciu jego ukochanej. Udaje się pod ostatni jej adres, a następnie do teatru „Thespian”. Następnie Poirot udaje się do Paryża, do restauracji „Samowar”, potem jedzie do Włoch, do Pizy, gdzie dowiaduje się o śmierci służącej. By rozwiać wątpliwości wyrusza do Szwajcarii, by porozmawiać z rosyjską artystką, która okazuje się Niną – ukochaną angielskiego mechanika. W opowiadaniu „Dzik z Erymantu” Poirot zwiedza szwajcarskie góry, przez przypadek dociera do hotelu na wzgórzu Rochers Neiges. Główne wydarzenia rozgrywają się w hotelu, który poza sezonem gości niewielu klientów.

Historia „Stajnie Augiasza” odbywa się w Londynie. Poirot odwiedza budynki rządowe, a także redakcję znanego brukowca „X-ray News”. Knuje intrygę, której część ma miejsce za granicą, dzięki czemu ocala rządzącą w angielskim parlamencie partię. Ptaki stymfalijskie udaje się Poirotowi zdemaskować w słowackim hotelu położonym nad jeziorem Stempka, natomiast sprawą byka kreteńskiego zajmuje się w Lyde Manor, posiadłości Chandlerów. Opowiadanie „Klacze Diomedesa” ma miejsce w Londynie oraz Mertonshire miejscowości położonej niedaleko Londynu i zamieszkanej przez bogaczy. Detektyw odwiedza generała Granta w jego anglo-indyjskim domostwie Ashley Lodge jest również gościem na jednym z lokalnych przyjęć. W tekście „Pas Hioplity” Poirot odwiedza Paryż, gdzie udaje się m. in. do ekskluzywnej szkoły pani Pope. „Stado Geryona” opowiada o pewnej sekcie doktora Andersa, która funkcjonowała w Devonshire, w ekskluzywnej posiadłości nad morzem zwanej Sanktuarium Zielonych Wzgórz. Z kolei opowiadanie „Jabłka Hesperyd” rozgrywa się w Londynie, gdzie pewien potentat finansowy zleca Poirotowi odnalezienie cennego kielicha. Ślady prowadzą do wielu miejsc (w tym Australii i Istambułu), jednak detektyw udaje się do Liverpoolu, gdzie mieszkał przed śmiercią jeden z włamywaczy, a następnie do Inishgowlen na Zachodzie Irlandii, które wydawało się położone na skraju świata. Na miejscu udał się do klasztoru pod wezwaniem świętej Marii i Wszystkich Aniołów. Tam dowiedział się, że córka włamywacza – Kate Casey - zmarła. Dzięki intuicji przewidział, że kielich znajduje się w klasztorze i nieświadomie służy jako narzędzie liturgiczne.

Ostatnie opowiadanie „Pojmanie Cerbera” toczy się w Londynie. Poirot podróżuje w tłoku i duchocie londyńskim metrem. Wysiadł na stacji Piccadilly Circus. Na ruchomych schodach usłyszał swoje nazwisko. Była to dawna znajoma hrabina Vera Rossakoff. Kobieta zaprosiła go do „Piekła”, które okazało się nowym, modnym klubem. Podczas spotkań klientów dokonywano przestępstw, jednak dzięki przebiegłości i „pojmaniu Cerbera”, czyli wielkiego psa, udało się rozwikłać sprawę.

Należy pamiętać, że większość miejscowości, nazw ulic i obiektów jest fikcyjna, podobnie jak w większości utworów Agaty Christie. Każde z opowiadań trwa od kilku do kilkunastu dni. Czas akcji opowiadań to lata 30. XX wieku (w jednym z utworów pojawia się rok 1929). Herkules Poirot zajmuje się wszystkimi sprawami około roku.Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij


  Dowiedz się więcej
1  Ptaki stymfalijskie - streszczenie, plan wydarzeń
2  Dwanaście prac Herkulesa - geneza
3  Dwanaście prac Herkulesa - cytaty