Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Miejscem akcji „Wprowadzenia” jest londyńskie mieszkanie Herkulesa Poirota. Dowiadujemy się, że ma on skłonność do porządku, a poszczególne meble są nowoczesne, wykonane z chromu i mają kwadratowe kształty. W opowiadaniu „Lew z Nemei” detektyw rozwiązuje zagadkę zniknięcia psów – pekińczyków z domów zamożnych pań. Odwiedza mieszkania pani Hoggin, pani Samuelson, a także pensjonat „Balaclava”. Udaje się do parku Kensington Gardens, by potwierdzić zeznania dozorcy. W końcu w ubogiej dzielnicy odnajduje mieszkanie Amy Carnaby. Pokonanie hydry lernejskiej odbywa się na wsi – Market Loughbrough - zamieszkiwanej przez doktora Oldfielda.

W opowiadaniu „Łania kerynejska” Herkules Poirot przez przypadek trafia do pensjonatu „Czarny łabędź” w wiosce Hartly Dene. Od miejscowego mechanika dowiaduje się o zaginięciu jego ukochanej. Udaje się pod ostatni jej adres, a następnie do teatru „Thespian”. Następnie Poirot udaje się do Paryża, do restauracji „Samowar”, potem jedzie do Włoch, do Pizy, gdzie dowiaduje się o śmierci służącej. By rozwiać wątpliwości wyrusza do Szwajcarii, by porozmawiać z rosyjską artystką, która okazuje się Niną – ukochaną angielskiego mechanika. W opowiadaniu „Dzik z Erymantu” Poirot zwiedza szwajcarskie góry, przez przypadek dociera do hotelu na wzgórzu Rochers Neiges. Główne wydarzenia rozgrywają się w hotelu, który poza sezonem gości niewielu klientów.

Historia „Stajnie Augiasza” odbywa się w Londynie. Poirot odwiedza budynki rządowe, a także redakcję znanego brukowca „X-ray News”. Knuje intrygę, której część ma miejsce za granicą, dzięki czemu ocala rządzącą w angielskim parlamencie partię. Ptaki stymfalijskie udaje się Poirotowi zdemaskować w słowackim hotelu położonym nad jeziorem Stempka, natomiast sprawą byka kreteńskiego zajmuje się w Lyde Manor, posiadłości Chandlerów. Opowiadanie „Klacze Diomedesa” ma miejsce w Londynie oraz Mertonshire miejscowości położonej niedaleko Londynu i zamieszkanej przez bogaczy. Detektyw odwiedza generała Granta w jego anglo-indyjskim domostwie Ashley Lodge jest również gościem na jednym z lokalnych przyjęć. W tekście „Pas Hioplity” Poirot odwiedza Paryż, gdzie udaje się m. in. do ekskluzywnej szkoły pani Pope. „Stado Geryona” opowiada o pewnej sekcie doktora Andersa, która funkcjonowała w Devonshire, w ekskluzywnej posiadłości nad morzem zwanej Sanktuarium Zielonych Wzgórz. Z kolei opowiadanie „Jabłka Hesperyd” rozgrywa się w Londynie, gdzie pewien potentat finansowy zleca Poirotowi odnalezienie cennego kielicha. Ślady prowadzą do wielu miejsc (w tym Australii i Istambułu), jednak detektyw udaje się do Liverpoolu, gdzie mieszkał przed śmiercią jeden z włamywaczy, a następnie do Inishgowlen na Zachodzie Irlandii, które wydawało się położone na skraju świata. Na miejscu udał się do klasztoru pod wezwaniem świętej Marii i Wszystkich Aniołów. Tam dowiedział się, że córka włamywacza – Kate Casey - zmarła. Dzięki intuicji przewidział, że kielich znajduje się w klasztorze i nieświadomie służy jako narzędzie liturgiczne.

strona:   - 1 -  - 2 - 


Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij
  Dowiedz się więcej
1  Ptaki stymfalijskie - streszczenie, plan wydarzeń
2  Dwanaście prac Herkulesa - geneza
3  Dwanaście prac Herkulesa - cytaty