Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl
Powieść Joanny Olech ukazuje jeden rok z życia nastoletniego chłopca, którego rodzina przezwała Miziołkiem. Głównym wątkiem jest więc codzienne życie i perypetie głównego bohatera, a zarazem narratora opowieści. Opowieść zaczyna się z 1 kwietnia w Prima Aprilis, zaś kończy 30 marca następnego roku. Miziołek w prowadzonym chronologicznie dzienniku zapisuje codzienne wydarzenia – zarówno błahe, jak określony nastrój Mamiszona, jak i niezwykłe np. wizyta wujka z Australii. Oprócz egzystencji pięcioosobowej rodziny poznajemy postaci dalszych krewnych i kuzynów oraz przyjaciół rodziców (m. in. ciocia Ania, dziadek Jurek, wuj Karol z Australii), a także szkolnych kolegów Miziołka.

Wraz z głównym bohaterem docieramy do końca roku szkolnego i udajemy się z nim na wakacje – najpierw na kolonie, potem na wieś do babci, a następnie na obóz harcerski i rodzinny wypoczynek nad polskim morzem. Następnie obserwujemy trudny powrót do szkoły. Uczestniczymy wraz z bohaterem w weekendowych wyjazdach za miasto, Dniu Zmarłych, świętach Bożego Narodzenia i Sylwestrze. W lutym mają miejsce ferie zimowe, na które Miziołek wyjeżdża w tatry. Opowieść kończy się ostatniego dnia marca.

Do wątków pobocznych można zaliczyć opis wychowawczych metod rodziców Miziołka – obserwujemy ich starania, by wychować szczęśliwe i kochane dzieci, zmianę nastawienia do wychowania (bezstresowe wychowanie Małego Potwora), wychowawcze metody i kłótnie o sposób zajmowania się dziećmi. Czytamy jak rozwija się Miziołek i jego młodsze siostry. Najwięcej kłopotów sprawia w przedszkolu Kaszydło (bije kolegę Sebastianka, nie chce jeść warzyw, przeklina). Ponadto dowiadujemy się o problemach w pracy Papiszona (groźba redukcji), a następnie jego awansie. Nietuzinkowa jest postać Mamiszona i jej wieczne poszukiwania zajęcia (medytacja, ekologia, pisarstwo, siłownia itd.).

Do wątków pobocznych zaliczyć można relacje Miziołka z kolegami – głównie z Klaksonem (przygotowania do „Koła Fortuny”), Piromanem (eksperymenty z petardami) i Fifą (zabawy ze szczurem Guciem). Istotny jest rodzący się związek Miziołka i Beaty – to pierwsze zauroczenie w życiu nastolatka, dlatego nie wie jeszcze jak się zachować, by zdobyć przychylność dziewczyny i jak zatrzymać jej zainteresowanie na dłużej.Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij


  Dowiedz się więcej
1  Dynastia Miziołków - streszczenie w pigułce
2  Dynastia Miziołków – plan wydarzeń
3  Opis trzech dni z życia Miziołka (w formie dziennika)