Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Tata Felixa mówi synowi, że tajny projekt byłby doskonały, gdyby naukowcy dotarli do równań z zaginionego zeszytu profesora Kuszmińskiego. Ojciec pokazuje Felixowi zdjęcie profesora. Chłopiec orientuje się, że jeden z duchów ze strychu był podobny do Kuszmińskiego.

Przyjaciele czytają w kronice szkolnej, że w sierpniu 1944 roku o dach szkoły rozbił się sportowy samolot. Na starych zdjęciach widzą skrzynię, którą rozpoznają. To skarb, znaleziony przez przyjaciół w podziemiach. Manfred informuje, że to Vidoktor przygotował plan poszukiwania skarbu. Przyjaciele dochodzą do wniosku, że śledzi ich Morten.

Manfred


Przyjaciele dostają się do budynku, gdzie jest komputer, który Manfred nazywa swoim ciałem. To stacja robocza, obejrzenie maszyny może ułatwić zniszczenie dysku, na którym znajdują się zdjęcia projektu ojca Felixa. Felix, Net i Nika rozmyślają, jak wejść do Silver Tower.

Chłopcy postanawiają działać sami. Boją się, że w przypadku porażki policja zacznie szukać ojca Niki.

50 piętro


Felix i Net wchodzą do budynku Silver Tower. Na 50. piętro dostają się przez szyb windy. Następnie przechodzą przez kratkę wentylacyjną. Trafiają do laboratorium starodruków. Dostrzegają księgę profesora Kuszmińskiego, którą wkłada do wózka elegancko ubrana dziewczyna. Okazuje się, że to Nika. Zatrudniła się tutaj, by wziąć udział w akcji. Nagle wózek z księgą zaczyna odjeżdżać. Przyjaciele biegną za nim i trafiają do betonowego pomieszczenia, w którym zostają uwięzieni.

W pułapce


Przyjaciele słyszą głos – przemawia do nich Morten. Nie ma ciała, jest sztuczną inteligencją, kopią Vidoktora. Morten zamierza zabić Felixa, Neta i Nikę, bo za dużo o nim wiedzą.

Wchodzi młoda kobieta, która wcześniej śledziła dzieci. Okazuje się być androidem. Potem ujawniają się sprzęty domowe, również przedtem śledzące przyjaciół. Gang Niewidzialnych Ludzi to Morten. Na oczach dzieci składa się w stalowego robota. Morten chce opanować świat i okradać miliony ludzi.

Zaczyna się walka. Chłopcy wykorzystują swoje zdolności – Felix używa narzędzi, Net na chwilę zawiesza program Mortena. Dzieci uciekają, ale zapominają o księdze, która leży w kanale wentylacyjnym. Nika przyciąga ją siłą woli.

Przyjaciele dostają się na dach wieżowca. Za nimi podąża Morten i drugi robot. Niemal pokonują dzieci, gdy nagle zaczyna padać deszcz. Zwarcie niszczy przeciwników.

W latającym talerzu przybywa ojciec Felixa, wezwany wcześniej za pomocą specjalnego zegarka. Felix za chwilę wręczy ojcu księgę profesora Kuszmińskiego.

Mars


Nadchodzi Wielkanoc. Felix, Net i Nika publicznie dają nauczkę Marcelowi, który dręczył uczniów. Podczas akademii emitują wcześniej nagrany film, w którym Nika udaje ducha i straszy Marcela.
Ojcowie Felixa i Neta oglądają relację z badań na Marsie – obydwaj brali udział w projekcie.
Do dzieci przyjeżdża minister. Wręcza im ordery. Ministerstwo zafundowało dzieciom nagrody pieniężne.

Robot, który na Marsie wpadł do piasku, powstał i mógł działać dalej. To Nika uniosła go siłą woli. Jej moc jest szybsza niż prędkość światła.

strona:   - 1 -  - 2 - 


Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij
  Dowiedz się więcej
1  Felix, Net i Nika oraz Gang Niewidzialnych Ludzi - streszczenie w pigułce
2  Net Bielecki - charakterystyka
3  Nika Mickiewicz - charakterystyka