Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
W zbiorach esejów Herberta widać charakterystyczne dla niego podejście do tradycji, do dorobku literackiego i kulturowego epok minionych. Herbert stworzył trzy zbiory esejów, wydane w formie książkowej: „Barbarzyńcę w ogrodzie”, „Martwą naturę z wędzidłem” i „Labirynt nad morzem”.

„Barbarzyńca w ogrodzie” to plon pierwszej zagranicznej podróży Herberta do Włoch i Francji. Książka została wydana w Warszawie w 1962 r. Wszystkie dziesięć esejów w niej zawartych dotyczy stosunku autora do kultury śródziemnomorskiej i jej dorobku. Herbert poświęca swoją uwagę zabytkom: prehistorycznym malowidłom naskalnym w Akwitanii (esej pt. „Lascaux”), greckim pałacom i świątyniom („U Dorów”), francuskim katedrom gotyckim („Kamień katedry”), opowieścią o mieście Orvieto i jego cudownej katedrze („Il Duomo”), freskom Piera della Francesca w Arezzo („Pierro della Francesco”), malarstwu szkoły sieneńskiej („Siena”) i prowansalskim pejzażom („Arles”).

Sam tytuł zawiera w sobie pewien paradoks – wschodni Europejczyk, tytułowy „barbarzyńca”, próbuje opisać „ogród sztuk” kultury śródziemnomorskiej. Ogród, w którym jest tylko gościem, podróżnikiem. Jednak wiedza i obycie Herberta, który opisuje wszystkie te wspaniałe dzieła, jest zaprzeczeniem owego tytułowego „barbarzyństwa”.

Zbiór esejów „Martwa natura z wędzidłem” ukazał się w 1993 r. i jest wynikiem podróży Herberta do Holandii. Całą książkę poeta poświęcił XVII-wiecznemu malarstwu holenderskiemu. Tytuł zbioru pochodzi od tytułu dzieła praktycznie nieznanego holenderskiego malarza Torrentiusa.

Trzeci zbiór esejów, „Labirynt nad morzem”, ukazał się dopiero po śmierci poety (w roku 2000), choć został napisany dużo wcześniej. Herbert złożył go w wydawnictwie Czytelnik w 1968 r., ale później zrezygnował z publikacji. Zbiór poświęcony jest głównie kulturze i historii starożytnej Grecji, ale zawiera także materiały dotyczące cesarstwa rzymskiego czy Etruskom. Herbert przygląda się znanym zabytkom kultury greckiej – Akropolowi, Knossos na Krecie – wybiera jednak do opowiedzenia epizody nieznane szerszej publiczności. Przeciwstawia się obiegowym opiniom historyków.


Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij
  Dowiedz się więcej
1  Przesłanie Pana Cogito - analiza i interpretacja
2  Zbigniew Herbert - biografia
3  Apollo i Marsjasz - analiza i interpretacja