Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Symboliczne znaczenie tytułu:

Tytuł Jądro ciemności oznacza środek czarnego kontynentu, a także duszę człowieka żyjącego we współczesnej cywilizacji. ‘Ciemność’ oznacza moralne zło, jakiemu ulec można każdy człowiek. Dotyczy to zarówno Kurtza jak i Marlowa:
„Ten człowiek tkwił w nieprzeniknionej ciemności” (o Kurtzu)
‘Ciemnymi’, czyli za zacofanymi i dzikimi, nazywają kolonialiści rdzennych mieszkańców Afryki. Jądro’ interpretować można jako sens, istotę, inaczej tajemnicę ludzkiego bytu.

Conrad w swojej powieści często posługuje się kontrastem. Zestawia ciemność z jasnością, kolor biały z czarnym, nędzę z elegancją, prawdę z fałszem, itp. W powieści zdecydowanie dominuje jednak ciemność:
„A i to miejsce było jednym z ciemnych zakątków ziemi”. (Marlow o Afryce)

„Byli to ludzie dość mężni, by stawić czoła ciemności”. (Marlow o kolonizatorach)

„Nie mogłem jej powiedzieć: było by się zrobiło za ciemno - beznadziejnie ciemno ...”


Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij


dla: Kulturalna Polska klp.pl

  Dowiedz się więcej
1  Jądro ciemności - streszczenie
2  Problematyka Jądra ciemności
3  Losy MarlowaKomentarze: Jądro ciemności - symboliczne znaczenie tytułu

Dodaj komentarz (komentarz może pojawić się w serwisie z opóźnieniem)
Imię:
Komentarz:
 2019-01-16 21:19:56

Przperaszam, ale skoro jesteś taki genialnym i dogłębnym intepretatorem dzieł Conrada - zakłamanego humanisty - to co za przeproszeniem robisz na stronie przeznaczonej dla ludzi którzy chcą w życiu osiągnąc coś więcej niż skończyć jako humanista upajający się własną niedolą, niedocenieniem oraz pozorującym prawdziwą pracę?


2019-01-11 15:34:42

wedlug mnie wiekszy nacisk powinien byc na kolonializm ... oraz to jaki cel mial kurtz udajac sie na ta wyspe ... celem bylo ucywilizowanie murzynow - tak sie jednak nie dzieje ... KURTZ dostrzegajac zalety swojego daru krasomowczego zaczyna dominowac nad podleglymi mu czarnymi - kiedy sie tak dzieje mozemy zobaczyc co dzisiej sie z dusza czlowieka w momencie kiedy ma pod soba ludzi spelniajacych jego kazda wola ... sytuacja taka ma miejsce a on sam nie chce aby ktokolwiek sie dowiedzial jakich to srodkow uzywa ku temu aby zdobywac kosc sloniowa ... i mozna by pisac i pisac ... jadro ciemnosci ... to dusza kurtza - czlowika ktory ulegl kolonializmowi ...


2019-01-11 14:03:03

jeden spośród cytatów, które tu znalazłem, ma istotne znaczenie w tej powieści.. ale nawet nie potraficie go wyjaśnić.. tak niezwykłego twórce traktować w taki sposób.. Jądro ciemności niesie tak niezwykła treść.. tak ogromne wartości.. a wy to wszytsko tak spłycacie.. i potem sie dziwic, że ludzie nie lubią czytać.. jak w interpretacji taki chłam im sie wciska.. gdybym myslał tak jak autorzy tego opracowania nienawidizłbym Conrada i ludzi jego pokroju.. gratuluje powierzchowności


2019-01-09 23:21:26

Rozbawiłeś mnie tym tłumaczeniem wersetu Mickiewicza z Romantyczności, niemniej nie było to odniesienie do utworu Conrada zbyt trafne, gdyż jak zostało już zauważone słowa "heart" w tytule nie należy traktować dosłownie. Sztuka przekładania tekstó nie polega w żadnym wypadku na dosłownym tłumaczeniu! LIczy się kontekst i został on ujęty trafnie. "Heart" = jądro (punkt, środek) ciemności.


2019-01-03 16:10:26

przyłączam się... "Jądro ciemności" to oksymoron. Serce, jądro, istota,prawda, dobro - ciemność, degeneracja, kłamstwo, zło... Biorąc metaforycznie - oksymoron.
Streszczenia książek
Tagi: