Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Jan Kochanowski urodził się w 1530 roku w Sycynie niedaleko Radomia; zmarł nagle w Lublinie w 1584 roku, pochowany został w Zwoleniu, gdzie znajduje się nagrobek z jednym z dwóch zachowanych wizerunków poety. Wychował się w rodzinie ziemiańskiej. Od 1544 studiował w Akademii Krakowskiej, później w Królewcu i Padwie. Wiele podróżował po Europie, gdzie nawiązał kontakty z przedstawicielami europejskiej literatury i humanistyki.

Po powrocie służył na dworach możnowładców małopolskich. Od około 1563 był dworzaninem i sekretarzem Zygmunta Augusta. Po śmierci króla osiadł na stałe w rodzinnym Czarnolesie, biorąc okazjonalnie udział w życiu publicznym. Spokojne życie ziemianina przerwała śmierć ukochanej córeczki Urszulki, której poświęcił "Treny", a następnie drugiej córki Hanny. Osobiste tragedie przyczyniły się do pogorszenia jego stanu zdrowia.

W czasie studiów we Włoszech pisał głównie okolicznościowe wiersze łacińskie, które znalazły się w zbiorze Elegiarum libri IV (1584). W okresie dworskim początkowo górowały utwory epickie, jak Zuzanna (ok. 1562), Szachy (ok. 1564-1566), O śmierci Jana Tarnowskiego (1561), Zgoda (1564) i Satyr albo dziki mąż (ok. 1564).

Następnie powstały Pieśni, a także Fraszki (1584), tragedia nawiązująca do antyku – Odprawa posłów greckich (wystawiona 1578 w obecności Stefana Batorego), wierszowana parafraza Psałterza Dawidowego (1579). Ponadto Mistrz z Czarnolasu stworzył manifest poetycki Muza (powstał ok. 1567), Proporzec albo Hołd Pruski (1569) i liczne utwory okolicznościowe.

Dzięki niezwykłemu talentowi Kochanowski zyskał sobie miano twórcy polskiej poezji oraz najwybitniejszego poety Polski Królewskiej.


Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij


dla: Kulturalna Polska klp.pl

  Dowiedz się więcej
1  Tren I (Wszytki płacze, wszytki łzy Heraklitowe...) - analiza i interpretacja
2  Tren IX (Kupić by cię, Mądrości, za drogie pieniądze!...) - analiza i interpretacja
3  Treny - wiadomości wstępneKomentarze: Jan Kochanowski - biografia (notatka szkolna)

Dodaj komentarz (komentarz może pojawić się w serwisie z opóźnieniem)
Imię:
Komentarz:
 2019-04-09 22:55:09

Biografia bardzo pomocna ;) Dużo się dowiedziałam ;) Tylko według mnie powinno być chociaż kilka ciekawostek ;) A do Agnieszki: Ja na co dzień tylko na języku polskim w zeszycie A4 na jednej godzinie piszę średnio 3 całe strony. Często sama muszę tworzyć notatki! A często mam 2 godziny języka polskiego! A nie chcę wyliczać innych przedmiotów!


2019-04-06 15:57:33

Jeju Agnieszka,a w której ty klasie jesteś bo ja to na języku polskim 4 kartki zapisuje nie wspominając o historji gdzie tępo pisania jest takie szykie że ledwo co nadążamy i normalnie to piszemy po 5 kartek minimum bo bez jakiśn szczegulnych szczegłów przykładów. Ja się zgadzam z dziewczynami trochę przesadzasz bo jak bym ja płó strony miała pisać to bym była całkiem happy ;) Pozdrowionko ;D


2019-03-21 19:08:26

Takie notatki powinny być wszystkie a nie tak jak nauczyćele karzą nam pisać jedną notatkę na pół strony!!! to jest normalnie męczarnia!!! :(( :( :( :( :(:(


2019-03-21 18:54:21

Voytash nie podniecaj się.Bo z tej twojej mądrej mowy bedzie tyle ze za miesiac nie będziesz pamietac nic z kilku kartek a4.wiec nie zgrywaj inteligenta bawiac sie w sprawdzanie poprawnosci w czyims poscie. wiemy ze do tego służy slownik;)


2019-02-28 16:45:59

Agnieszko. Pół strony to dużo? Pół strony formatu A5 zapisane w zeszyciku w linię to dużo? Chyba naprawdę jesteś chodzącym ćwierćinteligentem. Pewnie gdybym był nauczycielem właśnie takich tępaków dręczyłbym tymi "strasznie długimi" notatkami na SZALONE PÓŁ STRONY. I dobrze, że nauczyciele cię "karzą" - ano, powinni karać za taką głupotę. Dobrze, że nie KAŻĄ ci skończyć z twoim marnym życiem. :)
Streszczenia książek
Tagi: