Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Wiersz rozpoczynający tom „Łąka” (1920) i cykl „W zwiewnych nurtach kostrzewy”.

Topielec, przedtem wędrowiec, przebył świat wzdłuż i wszerz, ale znęcony tajemnicą istnienia zapragnął jeszcze zwiedzić go „w głąb”. Spotkał „demona zieleni” (mamy tu zabieg personifikacji), który zaprowadził go tam, gdzie człowiek przestaje być człowiekiem.

Niezwykły bohater, Topielec, to jedna z wielu fantastycznych postaci Leśmiana. Należy on do wielkiej rodziny powołanych przez poetę baśniowych postaci o imionach „znaczących” i będących wyrazem jego słowotwórczej inwencji. Ich imiona, (takie jak: Znikomek, Srebroń, Zmierzchun, Śnigrobek), to poetyckie metafory, akcentujące jakąś zasadniczą cechę czy funkcję tych postaci w fantastycznych utworach lirycznych. Nie jest to zwykły topielec, lecz „topielec zieleni”, który w poszukiwaniu sensu istnienia przekracza coraz to inne przestrzenie. Próbuje poznać istotę świata, lecz demon zaprowadza go do miejsca, w którym przestaje istnieć jako człowiek, z jego cielesnej formy pozostają jedynie zwłoki, ów topielec zieleni.

Wiersz ten obfituje w neologizmy leśmianowskie: tajemny bezśmiech, wonne niedowcielenie, zamrocz paproci, bezświat zaroślii, bezbrzask głuchy. Neologizmy Leśmian wiąże zawsze w większą metaforyczną całość, słowa te mają swoje znaczenie w kontekście konkretnego utworu, nie funkcjonują one w izolacji. Poeta tworząc nowe słowa łączy ze sobą wyrazy często o dalekim znaczeniu lub przeciwstawne, na przykład bezśmiech, bezbrzask czy bezświat, przedrostek bez- informuje, że czegoś nie ma, czegoś brakuje, w tym śmiechu, świecie, brzasku. Również główny bohater, jakim jest topielec, nie jest zwykłym topielcem, a znaczenie jego nazwy, metafory „topielec zieleni”, wyjaśnia dopiero cały wiersz.

Utwór ten napisany jest w sposób ciągu (stychiczny), występują rymy żeńskie, parzyste (aa bb). Widać w nim leśmianowskie dążenie do rytmiczności, jest to bowiem wiersz sylabotoniczny, trzynastozgłoskowy, ze stałą średniówką po siódme sylabie.
Wiersz sylabotoniczny – wiersz równozgłoskowy (taka sama liczba sylab w każdym wersie) ze stałym miejscem sylab akcentowanych (w każdym wersie akcent pada na tę samą sylabę).
Średniówka – stały, wewnątrzwersowy, międzywyrazowy dział występujący w wersach składających się z co najmniej ośmiu sylab.


Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij


dla: Kulturalna Polska klp.pl

  Dowiedz się więcej
1  Bolesław Lesmian - biografia
2  Pan Błyszczyński - analiza
3  Pan Błyszczyński - interpretacjaKomentarze: Topielec - analiza i interpretacja

Dodaj komentarz (komentarz może pojawić się w serwisie z opóźnieniem)
Imię:
Komentarz:
 2019-01-19 18:02:38

Większość tych wielkich twórców to psychicznie chorzy i pijacy, jak kogoś to interesuje to proszę bardzo ale nie powiinni do tego zmuszać wszystkich. Na j.polskim powinno się uczyć przydatnych rzeczy jak wymowa, umiejętność pisania wypracowań itd. ciekawy jestem jak jest w innych krajach...


2019-01-17 19:18:41

zamiast analizowac jakies wiersze pisane przez kogos sto lat temu lepiej sie pouczcie zyciowych rzeczy jak fizyka, chemia, geografia, matematyka czy biologia a nie bezuzytecznych pierdol


2019-01-12 14:16:16

Fakt, faktem 20lecie to dziwna epoka... Nie rozumiem po co ci wszyscy "twórcy" tworzyli te swoje wiersze, kogo obchodzą jego odczucia? po co on w ogole to pisze? kto to czyta? czy czytacie to po to zeby zobaczyc czyjs punkt widzenia, czy dlatego ze moj znajomy czyta to i ja se poczytam, bede cool w jego oczach? nie robcie z siebie gorszych idiotow niz jestescie, nie czytajcie poezji, ona was oglupi...


2019-01-06 16:29:26

Jak ktoś nie ma szacunku dla nauk humanistycznych to po co w ogóle żyje w społeczeństwie, które posiada swoją kulturę i historię. może wejdź sobie na stronę http://www.zosia.piasta.pl/tantra.htm


2018-12-30 15:19:55

Więc po co tu wchodzisz jeżeli to są dla Ciebie bezużyteczne informacje? Ten wiersz nie został napisany przez "kogos sto lat temu", tylko przez Bolesława Leśmiana (dla odświeżenia informacji z liceum- najoryginalniejszy poeta XX wieku). Wisława Szymborska mówi o nim, że "to poeta wciaż do końca nie odkryty". Nawet mi się nie chce argumentować ważności ogólu całej literatury i jej twórców, bo każdy inteligentny człowiek "sto lat temu" to zrozumiał.
Streszczenia książek
Tagi: