Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Z tomu „Łąka” (1820)

Tytułowy bohater to skromny człowiek, który szyje buty dla Boga. Wykonuje on swoją pracę nocą i czyni to z wielkim zapałem, chociaż wydawałoby się, że niewykonalne jest uszycie obuwia dla wielkiego Stwórcy.

Ośmiowersowe zwrotki wiersza przerywane są refrenem, w którym zawarta jest pochwała pracy Szewczyka:
„Błogosławiony trud,
Z którego twórczej mocy,
Powstaje taki but
Wśród takiej srebrnej nocy!”
Refren ten wprowadza czytelnika w nastrój baśniowy, pełen rozrzewnienia i malarskości. Ukazuje pracę szewczyka jako efektywną i twórczą. Nadaje też całemu utworowi charakter pieśni.

W drugiej zwrotce ujawnia się podmiot, w roli którego występuje Szewczyk. Zwraca się on, w apostrofie, do Boga. Ofiaruje Stwórcy dzieło swych rąk, dając w ten sposób dowód swojej miłości i troski. Szewczyk jest najlepszy w swoim fachu, dlatego odwdzięcza się Bogu szyjąc mu buty.

Ostatnia zwrotka pokazuje marność życia człowieka wobec całego świata. Szewczyk świadom jest tego, że jego istnienie jest znikome (podobnie jak u Daniela Naborowskiego – „Krótkość żywota”), jednak wdzięczny jest Bogu za życie, które otrzymał. Wypowiada on słowa:
„W szyciu nic nie ma, oprócz szycia,
Więc szyjmy, póki starczy siły!
W życiu nic nie ma, oprócz życia,
Więc żyjmy, aż po kres mogiły!”


Bohater robi to, co potrafi, szyje buty dla chwały Boga. Realizuje on w ten sposób siebie. Człowiek stawia przed sobą wciąż szczytne cele, dąży do nich, a nawet, jeśli je osiąga wciąż jest rozgoryczony, nie ma poczucia spełnienia, pełnej satysfakcji. Natura ludzka jest bowiem przepełniona pychą i chociaż ludzie zmierzają do doskonałości, doskonali nie są. Szewczyk wyznaje inną, własną filozofię, w której można dopatrzyć się elementów franciszkanizmu. Uważa on, że najlepszym rozwiązaniem jest realizowanie siebie, akceptowanie życia takim, jakim jest. Sam tytuł utworu jest symboliczny. Leśmian używa zdrobnienia, by pokazać znikomość ludzkiego losu. Ceni bowiem życie, możliwości i postawę człowieka, przestrzega go jednak przed pychą.


Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij


dla: Kulturalna Polska klp.pl

  Dowiedz się więcej
1  Cechy charakterystyczne twórczości
2  Dwoje ludzieńków - interpretacja
3  Pan Błyszczyński - interpretacjaKomentarze: Szewczyk - analiza i interpretacja

Dodaj komentarz (komentarz może pojawić się w serwisie z opóźnieniem)
Imię:
Komentarz:
 2018-12-19 22:49:17

Przeczytaj jeszcze raz dokładnie interpretacje - Szewczyk nie symbolizuje "niespełnienia i pychy", interpretator przeciwstawia właśnie te dwie kwestie postawie szewczyka, który przecież afirmuje życie i stara się jak najlepiej wypełniać wypełniać swoją pracę. Szewczyk jest swego rodzaju wzorem do naśladowania dla ludzi , którzy pragną ciagle wiecej i więcej, podczas gdy zycie jest tylko i aż - życiem. Tylko , gdyż jest kruche i krótkie, a sam człowiek niedoskonały, aż gdyż jest podarunkiem Boga.


2018-11-07 23:05:27

Nie zgadzam się z interpretacją - opis braku poczucia spełnienia jest moim zdaniem nadinterpretacją utworu. Raczej moim zdaniem "Szewczyk" opowiada o ambicjach zdolnych czynić rzeczy niemożliwe, pokorze jako drodze do wywyższenia i prostocie jako pełnej wartości postawie życiowej. Tytułowy "Szewczyk" jest człowiekiem szczęśliwym, prostym i odważnym. A jego Bóg pomimo swego ogromu może pochylać się nawet nad takimi drobinami jak właśnie Szewczyk. Utwór jest też pochwałą pracy, trudu, usiłowań. Dostrzega też natchnienie, energię do działania i samo działanie jako podjęte dzięki interwerncji Bożej, dzięki boskiej zachęcie. Zwrotka kończąca utwór ma opisywać jedną z dróg, jeden z sensów życia i jego sposobów - "życia póki można" a także "szycia póki można" - czyli pracy i życia tak po prostu, bez kłamliwie skomplikowanych filozofii. Taka jest moja interpretacja.
Streszczenia książek
Tagi: