Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Ludzie bezdomni Stefana Żeromskiego to jeden z najważniejszych utworów polskiego modernizmu. Szacunkowy czas czytania streszczenia - 8 minut. Potrzebujesz więcej szczegółów? Sprawdź: dokładne streszczenie.

Najważniejsze informacje


Epoka: Młoda Polska (modernizm).
Rodzaj literacki: epika.
Gatunek literacki: powieść modernistyczna (młodopolska).
Czas akcji: lata dziewięćdziesiąte XIX wieku.
Miejsce akcji: w kolejności to Paryż, Warszawa, Cisy, Zagłębie Dąbrowskie (Sosnowiec).
Data pierwszego wydania: grudzień 1899 roku.
Bohaterowie: pierwszoplanowy – Tomasz Judym, drugoplanowi – Joanna Podborska, Wiktor Judym i jego żona Teosia, Natalia i Wanda Orszeńskie, pani Niewadzka, Karbowski, Korzecki, M. Les (Leszczyński), Węglichowski, Krzywosąd, Chobrzański.

Ludzie bezdomni streszczenie video


Wenus z Milo


Jest upalne, wiosenne popołudnie. Tomasz Judym, od kilku miesięcy studiujący medycynę w Paryżu, spaceruje po mieście. Udaje się do Luwru, aby odpocząć od zgiełku ulicy i siada przed posągiem Wenus z Milo, podziwiając rzeźbę.

Wenus z Milo w LuwrzeW pewnej chwili dostrzega starszą damę w towarzystwie trzech młodych panien. Zaskoczony, przysłuchuje się ich rozmowie w języku ojczystym. Grzecznie proponuje paniom, że zaprowadzi je do sali z posągiem „Amor i Psyche”, który chcą obejrzeć. W ten sposób poznaje panią Niewadzką, jej wnuczki Natalię i Wandę oraz guwernantkę dziewcząt, Joannę Podborską. Judym jest wyraźnie ucieszony faktem, że na obczyźnie spotkał rodaczki, a jego uwagę zwraca panna Natalia.Następnego dnia spotyka się z nowymi znajomymi, by towarzyszyć im podczas zwiedzania Wersalu. Po wspólnej wycieczce dowiaduje się, że panie opuszczają Paryż.

W pocie czoła


Mija rok. Tomasz Judym w ostatnich dniach czerwca wraca do Warszawy. Po odpoczynku postanawia odwiedzić brata Wiktora, który wraz z rodziną mieszka przy ulicy Ciepłej. Młodzieniec z niechęcią patrzy na miejsca swojego dzieciństwa. W domu zastaje tylko ciotkę Pelagię, która informuje go, że Wiktor jest w pracy.

Fabryka cygar w Warszawie

Judym udaje się więc do fabryki cygar, gdzie pracuje bratowa Teosia. Następnego dnia wcześnie rano wraca na Ciepłą i odprowadza brata do fabryki. Z goryczą wspominają najmłodsze lata życia. Tomasz zwiedza hale produkcyjne, podziwiając pracę robotników. W jednych z nich rozpoznaje swojego brata.

Mrzonki


Latem Judym zostaje zaproszony na spotkanie warszawskich lekarzy w domu znanego w Europie doktora Czernisza. Tomasz postanawia wygłosić referat, który napisał podczas pobytu w Paryżu, zatytułowany: „Kilka uwag czy Słówko w sprawie higieny”.

Praca poświęcona jest współczesnemu stanowi higieny i obojętności lekarzy wobec warunków życia i pracy najuboższych. Twierdzi, że lekarze leczą wyłącznie bogatych. Opinia młodzieńca wywołuje oburzenie zebranych. Lekarze nie zgadzają się z poglądami Judyma, lecz on z uporem broni swych racji. Doradzają mu więc działalność filantropijną, którą zdecydowanie odrzuca.

Po kolacji Tomasz, zlekceważony przez wszystkich, opuszcza dom Czernisza. W drodze powrotnej do domu towarzyszy mu doktor Chmielnicki, który uważa, że medycyna jest po prostu interesem. Stwierdzenie młodszego kolegi, że kiedyś medycyna będzie wytyczała drogi życia masom i wówczas świat się odmieni, nazywa mrzonkami.

Smutek


Aleje Ujazdowskie w Warszawie
Aleje Ujazdowskie w Warszawie

Jest początek października. Tomasz udaje się na spacer w Aleje Ujazdowskie. Obserwując jesienny pejzaż, uświadamia sobie, że jego marzenia o walce z krzywdą społeczną pozostają wyłącznie marzeniami. Rozgoryczony patrzy na powozy, wiozące ludzi. W jednym dostrzega znajome z Paryża: Natalię, Wandę i Joasię. Podborska uśmiecha się do niego.


strona:   - 1 -  - 2 -  - 3 -  - 4 - 

Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij


dla: Kulturalna Polska klp.pl

  Dowiedz się więcej
1  Ludzie bezdomni - streszczenie szczegółowe
2  Bezdomność w „Ludziach bezdomnych” Stefana Żeromskiego - plan wypracowania
3  Doktor Judym – pozytywista w kapeluszu romantykaKomentarze: Ludzie bezdomni - streszczenie (z video)

Dodaj komentarz (komentarz może pojawić się w serwisie z opóźnieniem)
Imię:
Komentarz:
 2019-04-21 21:57:49

Jezu kolejna smutna książka... ;/ Zauważcie że w literaturze polskiej nie ma żadnej śmiesznej lektury... tylko same przygnębiające książki o nędzy głodzie problemach itd. ;/ normalnie aż się rzygać chce ciągle to samo...


2019-04-21 16:17:57

Nienawidzę książek z XIX I początków XX wieku. Opisują one czasy, które dziś nazwalibyśmy "chorymi". Sama pozycja jest niezła, ale po prostu nie mogę ścierpieć tych wszystkich guwerantek, córek bez matki, robotników którzy harują bez wakacji i szlachciców, których wszyscy szanują niewiadomo za co bo to banda ignorantów i kretynów. Irytuje mnie ta społeczna apatia, ignorantyzm i terminy typu "suchoty". Jedynym sensem czytania o tych realiach jest chyba pokazanie jak bardzo przesrane było życie naszych prababć i pradziadków...


2019-04-20 19:42:58

Jak większość lektur - pozycja świetna pod względem opisu społeczeństwa polskiego, idealnie pasująca do epoki i zawierająca dylemat bohatera, oraz jego nieszczęście. Sam pomysł nie był zły, ale jak to bywa w lekturach, cała reszta kuleje. Niektóre postawy bohaterów są nielogiczne, tylko dlatego żeby dało się wcisnąć morał. Opisy przynudzają długościom, zawartością i ogromem niepotrzebnych informacji, a główny bohater to potężny nieudacznik, który dźwiga całe zło tego świata na swoich barkach. Książka absolutnie nie jest głupia, ani absurdalna, wręcz przeciwnie, zawiera wiele naprawdę genialnych elementów. Szkoda tylko, że elementy te trzeba wykopywać, spod sterty „ozdobników” które tak kochają nasze polonistki i cała reszta językoznawców.


2019-04-19 19:26:16

jeśli mi to streszczenie pomoże to temu co je napisał postawie nie jedno piwo:)hehehe wielkie dzięki że ten ktoś to napisał!!!:P


2019-04-18 22:48:55

tez mam nadzieje ze mi pomoze, lektur nie lubie czytac bo jakos mam ciekawsze rzeczy do roboty :) ... wydaje mi sie ze to calkiem dobre streszczenie.
Streszczenia książek
Tagi: