Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Piątego dnia pobytu na Saharze Pilot poznał największą tajemnicę Małego Księcia. Chłopiec z troską w głosie zapytał, czy owieczki jedzą kwiaty. Na swojej planecie miał bowiem różę, którą kochał i do szczęścia wystarczało mu wyłącznie patrzenie na nią. Wyjaśniając, jak bardzo boi się, że owieczka zje jego różę, rozpłakał się. Pilot ukołysał malca w ramionach, zapewniając, że narysuje dla owieczki kaganiec.

Mężczyzna dowiedział się, że róża zakwitła pewnego dnia w blasku wchodzącego słońca. Mały Książę był zachwycony widokiem pięknej rośliny. Podlał różę i od tej chwili jego życie zmieniło się. Róża okazała się kapryśna, zarozumiała i nieufna. Opowiadała, że boi się tygrysów, choć nigdy żaden nie pojawił się na planecie. Żądała, by chłopiec osłaniał ją kloszem przed wieczornym chłodem. Mały Książę szybko zwątpił w to, co mówił mu kwiat. Czuł się nieszczęśliwy i postanowił opuścić swoją asteroidę. W dniu ucieczki starannie wyczyścił kratery wulkanów, wyrwał pędy baobabów i poszedł pożegnać się z różą. Chciał nakryć ją kloszem, lecz kwiat odparł, że nie obawia się już dzikich zwierząt. Potem róża kazała odejść malcowi, aby nie widział jej łez.

Planeta pierwsza, na której zatrzymał się Mały Książę, była bardzo mała, tak mała że mieścił się na niej tylko królewski tron. Król ucieszył się na widok chłopca, sądząc, że zbliża się do niego poddany. Zaczął wydawać rozkazy, które szybko znudziły się malcowi. Mały Książę postanowił wyruszyć w dalszą drogę, lecz Król starał się go zatrzymać, obiecując, że mianuje go ambasadorem. Chłopiec odszedł, myśląc, że dorośli są bardzo dziwni.

Na kolejnej planecie mieszkał Pyszałek, który poprosił malca, aby podziwiał go i klaskał, kiedy się ukłoni. Mały Książę szybko opuścił asteroidę, myśląc, że dorośli są dziwadłami. Następna asteroida należała do Opoja, który pił ponieważ chciał zapomnieć o wstydzie, jaki odczuwał na myśl, że pije. Chłopiec poczuł się bezradny i ruszył dalej. Na czwartej planecie spotkał Biznesmena, który zajęty był liczeniem gwiazd. Mały Książę uznał, że to zajęcie jest zabawne, ponieważ nie przynosi żadnego pożytku gwiazdom i pomyślał, że dorośli są niesamowici. Na piątej asteroidzie mieszkał Latarnik, który na przemian zapalał i gasił latarnię. Malec uznał, że ta praca jest naprawdę pożyteczna i z żalem opuścił miejsce, w którym mógłby w ciągu jednego dnia podziwiać tysiąc czterysta czterdzieści cztery razy zachód słońca. Na kolejnej planecie poznał Starego Pana, który był geografem i zaczął wypytywać gościa o jego planetę. W grubej księdze zapisywał informacje, które były potwierdzone badaniami. Mały Książę zapytał, czy zapisuje również wiadomości o kwiatach. Mężczyzna odparł, że kwiaty są ulotne i szybko znikają. Chłopiec ruszył w dalszą drogę, rozmyślając o swojej róży, którą pozostawił samotnie na malutkiej planecie.


strona:   - 1 -  - 2 -  - 3 -  - 4 - 

Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij


dla: Kulturalna Polska klp.pl

  Dowiedz się więcej
1  Mały książę - streszczenie szczegółowe
2  Charakterystyka Małego Księcia
3  Mały książę - cytatyKomentarze: Mały książę - streszczenie w pigułce

Dodaj komentarz (komentarz może pojawić się w serwisie z opóźnieniem)
Imię:
Komentarz:
 2018-12-21 14:50:52

Streszczenie bardzo dobre, jutro mam egzamin gimnazjalny i przypominam sobie poszczególne lektury. Kiedy czytałam Małego Księcia w drugiej klasie, nie spodziewałam się, że tak pokocham tę książkę. Jest dla mnie po prostu magiczna, zawiera prawdy uniwersalne dla każdego i w każdym momencie życia. Super :) :**.


2018-11-12 14:25:00

Przyznam że streszczenie bardzo dobre . Pamiętałam co się działo na planetach od 325 do 330 lecz nie pamiętałam co się stało na Ziemi . Dziękuje za to streszczenie :)


2018-11-05 19:22:37

świetne!!! naprawdę- wystarczy,że przeczytasz to krótkie streszczenie- a nie musisz czytać całej książki! ja wcześniej czytałam książkę i tak- ale juz niewiele z niej pamiętałam, a teraz wszystko sobie przypomniałam. dzieki
Streszczenia książek
Tagi: