Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Wszyscy uczniowie chcieli mówić. Pan Kiki poprosił Alcesta, a ten właśnie jadł rogala i niewyraźnie mówił, za co został wysłany do konta. Następny był Euzebiusz, który krzyknął do mikrofonu. Gotfryd zakpił z niego za co został wyrzucony z klasy. Euzebiusz powiedział, że lubi grać w nogę i jest najlepszy, czemu zaprzeczył Mikołajek. Chłopcy pokłócili się, a gdy Euzebiusz zapytał, czy Maksencjusz chce dostać w nos został ukarany przez dyrektora. Na tym skończyło się nagranie. Wieczorem w domu Mikołajka zgromadzili się przed radiem rodzina i znajomi, Bunia słuchała radia z koleżankami. Niestety, o ósmej leciała tylko muzyka.

Jadwinia
Mikołajek zaprosił na podwieczorek kolegów i Jadwinię – córkę sąsiadów. Gdy koledzy dowiedzieli się, że ma przyjść dziewczyna stwierdzili, że nie będą z nią rozmawiać. Mikołajek oburzył się. Przedstawił Jadwinię kolegom, a ta przedstawiła swą lalkę – Klementynę. Wszyscy zasiedli do podwieczorku. Nikt się nie odzywał. Jadwinia zdziwiła się, jak szybko Alcest potrafił jeść. Chłopcy zaczęli rywalizować, kto zje szybciej swoje ciasto i zaczęli się kłócić, kto wygrał. Mama zdziwiła się, że ciasto tak szybko zniknęło.

Po jedzeniu dzieci wyszły na podwórko. Ścigali się w fikaniu koziołków, a Alcest jadł drożdżówkę. Kleofas zaczął chodzić na rękach, co zachwyciło Jadwinię. Następnie Rufus zaproponował chodzenie po drzewach. Rufus, Gotfryd i Kleofas weszli na drzewo, a Mikołajek i Euzebiusz fikali koziołki. Mama Jadwini zawołała ją z ogrodu i dziewczynka się pożegnała. Podobnie uczynili inni goście. Mikołajek zastanawiał się, czy Jadwinia dobrze się bawiła.

Filatelistyka
Rano Rufus oznajmił, że zaczyna zbierać znaczki i pokazał zeszyt z jednym wklejonym. Opowiedział kolegom, czym jest filatelistyka i namawiał ich do zbierania znaczków. Wspomniał o królu, który miał kolekcję wartą majątek. Mikołajek oznajmił rodzicom, że chce zostać filatelistą. Tata pochwalił jego zapał i podarował trzy znaczki. W szkole okazało się, że inni też mieli początki swoich kolekcji, jedynie Euzebiusz stwierdził, że to głupie i woli piłkę nożną. Na przerwie chłopcy zaczęli wymieniać się znaczkami. Ożywienie zauważył ich opiekun – Rosół i pochwalił za pouczające zajęcie.

strona:   - 1 -  - 2 -  - 3 -  - 4 -  - 5 -  - 6 -  - 7 -  - 8 - 


Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij
  Dowiedz się więcej
1  Mikołajek - streszczenie w pigułce
2  Sempé i Goscinny - biogramy
3  Mikołajek i inne chłopaki - cytaty