Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Jean-Jacques Sempé
Jean-Jacques Sempé przychodzi na świat 17 sierpnia 1932 roku w Bordeaux. Z powodu złej nauki zostaje wyrzucony z liceum i zaczyna pracę. Para się wieloma zajęciami. Jest chłopcem na posyłki u handlarza winem, pracuje jako wychowawca kolonijny, goniec. Gdy kończy osiemnaście lat wstępuje do wojska i przenosi się do Paryża.

Jego pasją jest rysownictwo – swój pierwszy rysunek sprzedaje redakcji „Sud-Ouest” w 1951 roku. Zaczyna się wówczas jego zawrotna kariera jako „rysownika prasowego”. Spotyka wówczas Goscinnego, a ich współpraca prowadzi do powstania serii książeczek o przygodach Mikołajka – niesfornego ucznia francuskiej szkoły. W czasie, kiedy powstają rysunki do historyjek o Mikołajku, Sempé debiutuje w magazynie „Paris Match” (1956) i współpracuje z wieloma innymi czasopismami m. in. „L'Express”, a także w „New York Times”.

Swój pierwszy album z rysunkami Sempé wydaje w 1962 roku pod tytułem „Rien n'est Simple”. W sumie wyda około trzydziestu zbiorów charakteryzujących się humorem, ironią, a także pełnym czułości stosunkiem „do dziwactw człowieka i niedoskonałości świata”. Wśród nich najbardziej znane są albumy: „Marcellin Caillou”, „Raoul Taburin”, „Monsieur Lambert”, które przyniosły mu sławę i sprawiły, że jest uważana za jednego z najwybitniejszych francuskich grafików. W Polsce znany jest z ilustracji do takich utworów, jak: „Historia pana Sommera” Patricka Süskinda, „Błędne ogniki i grzyby atomowe” Georgesa Charpaka i Richarda L. Garwina, oraz „Katarzynka” Patricka Modiano.

René Goscinny
René Goscinny przyszedł na świat 14 sierpnia 1926 roku w Paryżu w rodzinie Paryżu, w rodzinie polskich imigrantów żydowskiego pochodzenia. Był synem Stanisława „Simkha” Gościnnego, inżyniera chemika z Warszawy i Anny Bereśniak-Gościnnej z Chodorkowa. Jego rodzina wyemigrowała do Argentyny. Tam pisarz ukończył francuską szkołę średnią. Pracę podjął w Nowym Jorku, próbował dostać pracę jako rysownik w wytwórni Walta Disneya. Po powrocie do Francji na początku lat pięćdziesiątych powołuje do życia swego najbardziej znanego bohatera – Mikołajka. Dzięki współpracy z rysownikiem Jean-Jacques Sempé tworzy serię zabawnych historyjek o perypetiach francuskiego urwisa i jego szkolnych kolegów.

strona:   - 1 -  - 2 - 


Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij
  Dowiedz się więcej
1  Mikołajek - streszczenie w pigułce
2  Obraz szkoły w „Mikołajku i innych chłopakach”
3  Zabawy chłopców w książce „Mikołajek i inne chłopaki”