Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Historie o Mikołajku dwóch francuskich autorów – pisarza Goscinnego i grafika Sempé – od kilku dziesięcioleci bawią młodych i starszych czytelników na całym świecie. Pierwsza z serii historii o niesfornym francuskim chłopcu pt. „Mikołajek” ukazała się w 1960 roku, w tym też roku ukazała się druga część „Rekreacje Mikołajka”. „Mikołajek i inne chłopaki” to trzecia z kolei historii opowiadających o perypetiach tytułowego bohatera. We Francji ukazała się w 1963 roku, zaś polscy czytelnicy mogli się z nią zapoznać po raz pierwszy w roku 1979. Oprócz tego w latach sześćdziesiątych ukazały się: „Wakacje Mikołajka”, „Joachim ma kłopoty”. Trzydzieści lat po śmierci autora ukazały się niepublikowane dotąd historie o Mikołajku – dwa tomy „Nowych przygód Mikołajka”, a w 2009 roku jeszcze dziesięć opowieści: „Nieznane przygody Mikołajka”.


Książeczka „Mikołajek i inne chłopaki” zawiera kilkanaście krótkich historii z życia ucznia francuskiej szkoły. Przede wszystkim spędza on czas ze swoimi kolegami: Alcestem, Kleofasem, Gotfrydem, Rufusem, Joachimem, Euzebiuszem i Maksencjuszem. Małe rozrabiaki często wyprowadzają z równowagi swoich rodziców, a także nauczycieli i opiekunów w szkole. Wciąż mają nieziemskie pomysły na zabawę, które nigdy nie przyszłyby do głowy starszym.

Lektura przygód Mikołajka wzbudza przede wszystkim śmiech, dzięki niesamowitemu poczuciu humoru i zmysłowi obserwacji autora. Książka pokazuje także życie rodziny francuskiej w XX wieku. Możemy dowiedzieć się, jak wyglądała ówczesna szkoła oraz życie rodzinne.

Mapa serwisu: