Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Alcest - najlepszy przyjaciel Mikołajka. Bardzo lubi jeść i wciąż coś przegryza, dlatego ma zawsze tłuste ręce i mówi czasem z pełną buzią. Dzieli się wszystkim, oprócz tego, co nadaje się do jedzenia.

Kleofas – najgorszy uczeń w klasie, na lekcjach często śpi. Był dobrym kolegą i chętnie się dzielił.

Ananiasz – najlepszy uczeń w klasie, nosił okulary, dlatego koledzy nie mogli go bić tak często, jakby chcieli. Był pupilkiem nauczycielki i wciąż obawiał się, że ktoś może być lepszy od niego. Ścierał tablicę i przynosił mapy. Często płakał i mówił, że nikt go nie kocha i że się zabije. Bał się panicznie lekarzy.

Gotfryd – miał bogatego ojca i często przynosił do szkoły prezenty, które od niego dostawał, by pochwalić się kolegom.

Rufus – jego tata jest policjantem, dlatego ma gwizdek. Boi się gabinetu lekarskiego, pamiętając, że gdy miał stłuczone kolano posmarowano mu je jodyną, która szczypała. Pierwszy przyniósł do szkoły zeszyt ze znaczkami i oznajmił, że został filatelistą.

Maksencjusz – nigdy nie zapraszał nikogo do siebie, nie pozwalała mu mama, nazywając jego kolegów „wandalami”. Wyjątek zrobiła, gdy chłopak dostał od wujka magiczną szkatułkę. Jest najwyższy ze wszystkich i szybko biega.

Joachim – wymyślił zabawę w camping. Nie lubi pożyczać swych rzeczy, dobrze gra w kulki.

Euzebiusz – był najsilniejszy ze wszystkich chłopców i często „dawał im w nos”.

Tata – był pracownikiem firmy, nie przepadał za swoją teściową, łatwo wpadał w złość. Jest według Mikołajka najfantastyczniejszy na świecie. Ciężko pracuje i w domy chiałby mieć odrobinę spokoju.
Bunia – babcia Mikołajka ze strony mamy. Zawsze rozpieszczała swego wnuczka, przysyłała mu prezenty.
Jadwinia – córka sąsiadów Mikołajka – państwa Courteplaque, ma żółte włosy i niebieskie oczy i ubiera się na rózowo. Miała lalkę Klementynę, którą nosiła ze sobą i udawała, że karmi. Uczęszczała na lekcje muzyki. Jej tata jest kierownikiem działu z butami w domu towarowym „Mały Ciułacz”, a mama gra na pianinie i śpiewa.

strona:   - 1 -  - 2 - 


Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij
  Dowiedz się więcej
1  Mikołajek i inne chłopaki - streszczenie szczegółowe
2  Mikołajek i inne chłopaki - cytaty
3  „Mikołajek i inne chłopaki” - problematyka