Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl

Mikołajek i inne chłopaki - plany wydarzeń

Kleofas ma okulary
1. Przyjście Kleofasa do szkoły w okularach.
2. Zdziwienie kolegów.
3. Złość Ananiasza.
4. Przymierzanie okularów przez chłopców.
5. Kłótnia Kleofasa i Alcesta.
6. Upomnienie chłopców przez Rosoła.
7. Lekcja geografii.
8. Błazeństwa Alcesta zakończone wyrzuceniem go z klasy.
9. Jedynka otrzymana przez Kleofasa.

Łyk świeżego powietrza
1. Zaproszenie pana Bongraina.
1. Wyjazd do wiejskiego domku.
2. Zgubienie... więcej

„Mikołajek i inne chłopaki” - czas i miejsce akcji

Akcja „Mikołajka i innych chłopaków” rozgrywa się w czasach, gdy powstały historie, czyli w latach pięćdziesiątych i na początku lat sześćdziesiątych. Nie wiemy dokładnie kiedy następują po sobie kolejne historie – na pewno trwa rok szkolny.

Miejscem akcji jest bliżej nieokreślona miejscowość we Francji. Poszczególne wydarzenia rozgrywają się w szkole, do której uczęszcza Mikołajek. Znajduje się ona niedaleko... więcej„Mikołajek i inne chłopaki” - problematyka

Głównym zagadnieniem „Mikołajka i innych chłopaków” jest ukazanie beztroskiego dzieciństwa tytułowego bohatera i jego najbliższych kolegów. Chłopcy uczęszczają do tej samej szkoły i tworzą zgraną paczę, choć nieraz ich zabawy kończą się kłótniami i bójkami. Pochodzą z różnych rodzin, jednak we wspólnej zabawie nie przeszkadza im to. Najchętniej udają się na plac zabaw, gdzie największą atrakcją jest porzucony... więcej

Zabawy chłopców w książce „Mikołajek i inne chłopaki”

Ulubionym czasem w szkole Mikołajka i jego kolegów były przerwy. Zazwyczaj grali wówczas w piłkę, na przykład w dwa ognie. Wśród zajęć próbowali zająć się na poważnie filatelistyką, gdy dowiedzieli się od Rufusa, że jeden z królów angielskich miał kolekcję znaczków, która przyniosła mu majątek. Ich zabawy kończyły się zazwyczaj kłótniami, a nawet bójkami. Najczęściej bił się Euzebiusz, bo był ze wszystkich najsilniejszy.... więcejObraz szkoły w „Mikołajku i innych chłopakach”

Jednym z głównych miejsc wydarzeń „Mikołajka i innych chłopaków” jest szkoła, do której uczęszcza tytułowy bohater. Mikołajek chodzi do klasy, gdzie uczą się sami chłopcy. Wraz z kilkorgiem kolegów – Alcestem, Gotfrydem, Rufusem, Joachimem, Kleofasem, Maksencjuszem tworzy zgraną paczkę szkolnych kolegów.

Chłopcami opiekuje się pani nauczycielka, którą chłopcy starają się nie wyprowadzać z równowagi. Udaje się... więcej