Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Gotfryd namalował na tablicy ludzika i podpisał: „Maksencjusz jest głupi”. Chłopcy pobili się, na co wpadła wściekłą pani. Ananiasz powiedział, że autorem rysunku jest Gotfryd, a ten zapowiedział, że uderzy skarżypytę. Pani uderzała linijką w stół, a pupilek się rozpłakał, mówiąc, że poskarży się rodzicom. Wszyscy stali i wrzeszczeli. Na to wszedł dyrektor, mówiąc, że słychać ich w całej szkole. Dowiedział się o mokrych ławkach. Spytał, kto namalował ludzika. Gotfryd przyznał się i za karę miał przepisać pięćset razy zdanie jakie napisał na tablicy. Dyrektor, mimo że przestał padać deszcz, zabronił uczniom wychodzenia z klasy. Nauczycielka była załamana.

Szachy
Mikołajek został zaproszony do Alcesta na podwieczorek. Do jedzenia było bardzo dużo rzeczy. Mama Alcesta nakazała im bawić się grzecznie i zabroniła wyciągać za wiele zabawek. Tata chłopca zapowiedział, że nauczy ich gry w szachy. Pokazał jak ustawia się poszczególne figury i jakie ruchy wykonują i pomagał podczas pierwszej rozgrywki, a potem zostawił chłopców samych.

Chłopcy zaczęli rozgrywkę, jednak szybko złamali zasady prowadząc przeciwko sobie armie pionków i figur. Zaczęli zbijać poszczególne figury, strzelając palcami. Figury porozrzucane były po całym pokoju. Stwierdzili, że będą je zbijać rzucając kulkami i stojąc po przeciwnych stronach pokoju. Z szafy wypadło wiele zabawek. Chłopcy udawali, że samochody i kolejka to czołgi i zaczęli je bombardować piłkami. Jeden z rzutów zakończył się przewróconym kałamarzem. Mama Alcesta wyprosiła Mikołajka i ukazała Alcesta brakiem dokładki deseru. Mikołajek stwierdził, że szachy to gra, w którą najlepiej grać na podwórku.

Lekarze
Chłopcy byli rano zaniepokojeni informacją, że do szkoły przyjdą lekarze. Podejrzewali, że będą robić prześwietlenia, operacje lub szczepienia. Na lekcji pani poinformowała o wizycie lekarzy, na co Ananiasz zareagował histerycznie. Wspomniała, ze dzieci będą miały prze świetlenia. Alcest nie chciał o tym słyszeć, a Ananiasz rzucił się na ziemię. Pani nakazała ciszę i wytłumaczyła, na czym będzie polegać badanie. Do klasy wszedł Rosół i poprosił klasę, na co Ananiasz znów wpadł w histerię. Pani przekonała go, że nic mu nie będzie i obiecała zapytać z arytmetyki.

strona:   - 1 -  - 2 -  - 3 -  - 4 -  - 5 -  - 6 -  - 7 -  - 8 - 


Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij
  Dowiedz się więcej
1  Mikołajek - streszczenie w pigułce
2  „Mikołajek i inne chłopaki” - problematyka
3  Zabawy chłopców w książce „Mikołajek i inne chłopaki”