Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Proponuje przybyszowi wygodny nocleg, a kiedy ten odmawia, nakazuje Euryklei, by wedle zwyczaju obmyła stopy gościa. Stara klucznica, która przed laty była niańką Odyseusza, rozpoznaje go po bliźnie na nodze. Mężczyzna przekonuje ją jednak do zachowania tajemnicy, po czym zasiada do rozmowy z Penelopą, która wyjawia mu, że postanowiła wystawić gachów na kolejną próbę, postanawiając, iż wyjdzie za tego, który jedną strzałą przeszyje dwanaście stojących rzędem toporów. Do tej pory sztuczka ta udała się jedynie Odyseuszowi.

Następnie Penelopa wraca do swych komnat, a Odyseusz przygotowuje sobie posłanie. Zauważa służące, wymykające się na spotkanie z zalotnikami, lecz powstrzymuje gniew. Niespodziewanie zjawia się Atena i zapewniwszy go, że zawsze może liczyć na jej pomoc, zsyła na niego głęboki sen.

Nazajutrz o świcie Telemach udaje się na spotkanie z gachami, nakazując, aby tego dnia służące wcześniej przygotowały ucztę dla biesiadników. Zalotnicy ponownie chcą go zamordować, lecz dostrzegają nadlatującego orła, który w powietrzu rozrywa gołębicę. Uznając to za znak, idą na zamek i zasiadają do uczty, kpiąc z Telemacha i Odysa. Ich drwinom przysłuchuje się Penelopa. W końcu zjawia się w izbie, przynosząc kołczan i łuk męża. Oznajmia, iż ten, który naciągnie cięciwę i przestrzeli dwanaście toporów ustawionych rzędem, zostanie jej mężem. Zalotnicy kolejno podejmują próbę, lecz każdy z nich ponosi klęskę.

W tym samym czasie Odyseusz na dziedzińcu wyznaje Eumajowi i wolarzowi, kim jest, prosząc ich o pomoc, po czym wraca do izby, pytając, czy również może stanąć do zawodów. Prośba ta wzbudza gniew gachów, ale Penelopa zgadza się na propozycję żebraka, mówiąc, że mężczyźni nie powinni obawiać się większego wstydu. Zniecierpliwiony Telemach nakazuje jej, by wróciła do swych komnat i podaje łuk Odyseuszowi. Ten z łatwością naciąga cięciwę, wypuszcza strzałę, przeszywając nią stojące rzędem topory. Potem zwraca się ku Antinojowi i zabija go jako pierwszego. Dochodzi do krwawej rzezi, po której Odyseusz nakazuje uprzątnięcie izby i wzywa do siebie żonę. Penelopa nie wierzy jednak słowom klucznicy, która zapewnia ją, iż rozpoznała Odysa po bliźnie na nodze. Schodzi jednak do izby, nieufnie przyglądając się mężczyźnie, w którym z trudem poznaje małżonka. Odys, rozgniewany jej zachowaniem, mówi o mechanizmie, umieszczonym w ich małżeńskim łożu, o którym wie tylko on i Penelopa. Dopiero wtedy królowa utwierdza się, że ma przed sobą ukochanego męża.


strona:   - 1 -  - 2 -  - 3 -  - 4 -  - 5 -  - 6 - 

Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij
dla: Kulturalna Polska klp.pl

  Dowiedz się więcej
1  Odyseja - streszczenie szczegółowe
2  Charakterystyka Odyseusza
3  Penelopa jako archetyp wiernej żonyStreszczenia książek
Tagi: