Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl

Wędrówka Odyseusza

„Odyseja” Homera opowiada o losach króla Itaki, Odyseusza, jednego z greckich wodzów, biorących udział w oblężeniu i zniszczeniu Troi. Autor przestawił w dziele dziesięcioletnią tułaczkę bohatera, któremu gniew bogów uniemożliwiał rychły powrót do ojczyzny.

Po opuszczeniu Troi gwałtowna wichura rozdzieliła floty Agamemnona i Odyseusza, kierujące się w stronę Itaki. Nieprzychylne wiatry zapędziły okręty Odysa do... więcej

Charakterystyka Odyseusza

Odyseusz jest głównym bohaterem „Odysei” Homera. Jest on królem Itaki, którą opuścił przed dwudziestoma laty, aby wziąć udział w oblężeniu Troi. W ojczyźnie pozostawił wówczas żonę, Penelopę i jedynego syna, Telemacha oraz rodziców. Czytelnik poznaje go w dziesiątym roku tułaczki, jako mężczyznę w sile wieku, postawnego, przystojnego i silnego.

Odyseusz cechuje się przede wszystkim przenikliwością, mądrością... więcejOdyseja jako epos

„Odyseja” Homera ze względu na gatunek literacki zaliczana jest do eposów – rozbudowanych utworów, pisanych wierszem, przybliżających losy postaci historycznych bądź legendarnych na tle przełomowych dla danej społeczności narodowej wydarzeń. Na przynależność gatunkową dzieła wskazują następujące czynniki:

1. rozpoczynająca utwór inwokacja, w której narrator zwraca się do Muzy z prośbą o natchnienie i wprowadza... więcej

Penelopa jako archetyp wiernej żony

Penelopa była jedną z bohaterek „Odysei” Homera. Do kultury przeszła jako symbol wiernej żony. Przed wyprawą Penelopa i Odyseusz tworzyli idealne małżeństwo, mieli także syna Telemacha. Penelopa z żalem patrzyła za odjeżdżającym na wojnę trojańską mężem. Nie przypuszczała, że ich rozłąka potrwa wiele lat.
Klątwa po zdobyciu Troi przez wojska greckie (dzięki podstępowi Odyseusza) spowodowała, że Odys przez dziesięć... więcej