Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Fabuła „Opowieści wigilijnej” rozgrywa się, jak mówi sam tytuł, w Wigilię Świąt Bożego Narodzenia w XIX-wiecznym Londynie, a dokładnie mówiąc w miejscach ściśle związanych z postacią głównego bohatera:
 • w małym kantorku Ebenezera Scrooge’a;

 • w mieszkaniu głównego bohatera, zarówno tym z teraźniejszości, czyli nieogrzewanym, ciemnym i ponurym, jak i w tym z wizji Drugiego Ducha, w której Scrooge ze zdziwieniem przygląda się zmienionemu wystrojowi swego pokoju:
  „Był to jego własny pokój, co do tego nie miał żadnych wątpliwości. Ale jakże zdumiewające zaszły w nim przemiany! Ściany i sufit tak hojnie przystrojone były zielenią, że pokój sprawiał wrażenie altanki, gdzie spomiędzy gałęzi błyszczały czerwone jagody. Sztywne liście ostrokrzewu, jemioły i bluszczu odbijały światło niczym małe zwierciadełka rozwieszone dokoła pokoju. W kominie huczał ogień tak potężny, jakiego ta starożytna, posępna mumia, kominek nie znała ani z czasów Scroogea i Marleya, ani też przez wiele lat przed nimi. Na podłodze piętrzył się ułożony w kształcie jak gdyby tronu stos indyków, gęsi, dziczyzny, drobiu, dzikiego ptactwa, poćwiartowanego mięsa, prosiąt, długich wianków kiełbasy, pierożków, plumpuddingów, beczułek z ostrygami, pieczonych kasztanów, rumianych jabłek, soczystych pomarańczy, ponętnych gruszek, ogromnych placków i dzbanów z wrzącym ponczem, którego para napełniała pokój najrozkoszniejszą z woni”  strona:   - 1 -  - 2 - 


 • Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij
    Dowiedz się więcej
  1  Opowieść wigilijna - streszczenie
  2  Ebenezer Scrooge - charakterystyka
  3  Opowieść wigilijna – plan wydarzeń