Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Karol John Huffam Dickens przyszedł na świat 7 lutego 1812 roku w bardzo biednej rodzinie w angielskim Portsmouth. Był drugim z dziewiątki dzieci swoich rodziców. Jako dziecko zmagał się z licznymi chorobami oraz jeszcze liczniejszymi przeprowadzkami, co odbiło się na jego edukacji. Od najmłodszych lat starał się kształcić samemu, wiele godzin poświęcając czytaniu. Aby pomóc rodzinie, pracował już jako dwunastolatek. W londyńskiej fabryce pasty do butów zatrudnił się przy naklejaniu etykiet na buteleczki z preparatem. Właśnie poprzez takie przeżycia Dickens w swojej twórczości poruszał problemy najuboższych, żyjących na marginesie wiktoriańskiego społeczeństwa obywateli.

Swoją literacką karierę zaczynał jako dziennikarz, ale już w wieku dwudziestu czterech lat odniósł pierwszy, znaczący sukces jako pisarz. Mowa tu o powieści zatytułowanej Klub Pickwicka, która ukazała się w odcinkach na łamach prasy w latach 1836-1837. Powieść, chociaż zabawna w swej formie, traktowała o poważnych tematach społecznych. Kolejne utwory artysty w bardziej poważnym tonie skupiały się na dramatach najuboższych i najsłabszych. Oliver Twist oraz Nicholas Nickleby stanowią krytykę ludzi chciwych, którzy niegodziwie traktują biedniejszych od siebie, a zwłaszcza dzieci. Marcin Chuzzlewit zawiera w prawdzie zabawne postaci, ale w swojej wymowie powieść ta jest naganą niecywilizowanej natury amerykańskiego społeczeństwa. Książką tą Dickens zraził do siebie wielu czytelników ze Stanów Zjednoczonych. Opowieść Wigilijna to najdonioślejszy manifest pisarza w zakresie społecznych nierówności.

Niektórzy z badaczy są zdania, że lata czterdzieste XIX wieku były przełomowe dla twórczości Dickensa. Jego poglądy dotyczące zarówno społeczeństwa, jak i polityki stały się wówczas mroczniejsze, bardziej pesymistyczne. Samotnia, którą wielu uważa za najwybitniejsze dzieło artysty, skupia się na chorobach trawiących społeczeństwo, zwłaszcza jego okrutności wobec najuboższych. Kolejnym dziełem, jakie ukazało się w tym okresie twórczości pisarza była autobiografia, zawierająca dużo elementów fikcyjnych, David Copperfield. Poza tym historyczna Opowieść o dwóch miastach oraz Wielkie nadzieje nie przypominają już dzieł Dickensa powstałych przed 1840 rokiem.

strona:   - 1 -  - 2 - 


Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij
  Dowiedz się więcej
1  Opowieść wigilijna - streszczenie
2  Czas i miejsce akcji „Opowieści wigilijnej”
3  Świat fantastyczny i realistyczny w „Opowieści wigilijnej”