Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Z kalendarza Robinsona wynikało, że nadszedł grudzień, dlatego udał się na obchód swoich upraw w nadziei, że będzie mógł zebrać plony. Natknął się wówczas na ognisko na plaży. Natychmiast udał się do swojej fortyfikacji po broń i amunicję. Po kilku godzinach obserwował z bezpiecznej odległości kanibali przy ogniu. Ludożercy po zakończonej uczcie wsiedli w swoje czółna i powiosłowali w morze. Ponownie pozostawili po sobie górę ludzkich kości. Robinson nie spotkał ich przez kolejne pół roku.

Mniej więcej szesnastego maja, dwudziestego czwartego roku pobytu Crusoe na wyspie, gdy na morzu panował sztorm, do bohatera dobiegł huk wystrzelonej strzelby. Po chwili padł kolejny strzał. Robinson był przekonany, że niedaleko wybrzeża wyspy przepływa atakowany statek. Pobiegł na plażę, by rozpalić ognisko, niestety deszcz od razu ugasił płomień. Przez całą noc Crusoe robił wszystko, by zwrócić na siebie uwagę załogi żaglowca, bezskutecznie. Nad ranem odnalazł wrak jednostki, rozbity na przybrzeżnych skałach.

Gdy zbliżył się do resztek statku wiedział, że nikt z załogi nie przeżył. Morze wyrzuciło na brzeg ciała marynarzy, Robinson przeszukał je dokładnie, gromadząc wiele cennych przedmiotów, jak na przykład fajka. Zbyt silny prąd nie pozwalał bohaterowi póki co zbliżyć się do wraku. Poczekał jeszcze dzień na uspokojenie się pogody. Gdy wreszcie znalazł się na pokładzie zorientował się, że był to statek hiszpański. Jedynym ocalałym z katastrofy był pies, którego Robinson odratował. Nazwał go Amigo, czyli „Przyjaciel” w języku hiszpańskim. Z pokładu wraku Crusoe zabrał ze sobą alkohol, proch strzelniczy, trochę naczyń oraz dwie zamknięte skrzynki. Nabytki zaniósł do swojego nowego magazynu w odkrytej niedawno jaskini. Na miejscu otworzył skrzynie, w których znalazł bezużyteczne dla niego pieniądze i sztabki złota.

Przez następne dwa lata Robinson głowił się nad planem opuszczenia wyspy. Rozważał każdą możliwą porażkę i błąd, jaki mógłby popełnić. Zastanawiał się także nad swoimi poczynaniami, które doprowadziły go do sytuacji, w której się znajdował. Przede wszystkim zdał sobie sprawę, że powinien był posłuchać ojca i nigdy nie opuszczać rodzimej Anglii. Ponadto zrozumiał, że chciwość posiadania jeszcze większego bogactwa spowodowała, że wyruszył z Brazylii w wyprawę, która zakończyła się na przymusowym pobytem na wyspie. Gdyby nie pogoń za pieniądzem, mógłby teraz wieść szczęśliwe i dostanie życie w kraju kawy. Jednak wiedział, że jego największym grzechem, czy też błędem, było to, że nie czuł się usatysfakcjonowany tym, co miał i zawsze dążył do tego, by mieć więcej. Co z tego, że na wyspie zgromadził mnóstwo majątku, skoro był on zupełnie bezużyteczny. Podczas swoich rozważań doszedł także do wniosku, że w pierwszych latach życia na wyspie nie bał się tak bardzo, jak od momentu odnalezienia śladu stopy na piasku.

strona:   - 1 -  - 2 -  - 3 -  - 4 -  - 5 -  - 6 -  - 7 -  - 8 -  - 9 -  - 10 -  - 11 -  - 12 -  - 13 -  - 14 -  - 15 -  - 16 -  - 17 -  - 18 -  - 19 -  - 20 - 


Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij


dla: Kulturalna Polska klp.pl

  Dowiedz się więcej
1  „Przypadki Robinsona Crusoe” - streszczenie krótkie i opracowanie
2  Charakterystyka bohaterów „Przypadków Robinsona Crusoe”Streszczenia książek
Tagi: