Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Niedługo później ciemnoskóry towarzysz niedoli bohatera zabrał go na wzgórze, a stamtąd wskazał na ledwie widoczny ląd, daleko na horyzoncie. Stamtąd właśnie pochodził. Wizja wspólnej podróży do kraju Piętaszka przerażała Robinsona, ponieważ obawiał się, że służący natychmiast odwróci się od niego, przez co skazany zostanie na pożarcie. Piętaszek zapewnił go, że jego ludzie nic mu nie zrobią. Uspokojony Crusoe zabrał swojego służącego na drugi koniec wyspy, gdzie przed dwudziestoma trzema laty zbudował łódź zbyt ciężką by w pojedynkę ją zwodować. Na miejscu okazało się, że jest ona zbyt mocno zniszczona i konieczne będzie wybudowanie nowej jednostki, by wydostać się z wyspy. Budowa nowej, wystarczająco dużej łodzi z masztem i żaglem zajęła im niewiele ponad miesiąc, jednak zaciągnięcie jej do wody pochłonęło aż dwa tygodnie. Bohaterowie nie mogli się doczekać, kiedy razem popłyną w kierunku stałego lądu, jednak ze względu na deszczową porę roku, musieli przeczekać listopad i grudzień.

W tym czasie Crusoe przygotowywał się do podróży najlepiej, jak tylko potrafił. Pewnego razu Piętaszek przybiegł do „Yorku” wielce przerażony. Okazało się, że do brzegu wyspy przybiło sześć łódek z kanibalami. Bohaterowie udali się na wzgórze, skąd przy pomocy lunety Robinson naliczył dwudziestu jeden ludożerców. W ich niewoli znajdowały się trzy ofiary. Bohaterowie podjęli decyzję, że będą musieli zabić wszystkich kanibali. Skryli się na granicy lasu, skąd mieli doskonały widok na miejsce „uczty”. Crusoe zbyt późno zorientował się, że ofiarami ludożerców padli biali ludzie. Pierwszego z nich, brodatego mężczyzny, nie udało mu się uratować. Kiedy kanibale posłali po drugiego więźnia, Robinson podjął decyzję, że musi stanąć w jego obronie. Wraz z Piętaszkiem otworzyli ogień w kierunku barbarzyńców, którzy popadli w ogromny popłoch. Bohaterowie wyczekali na odpowiedni moment, by oswobodzić białego mężczyznę. Jedynym, co udało mu się powiedzieć było określenie siebie jako Chrześcijanina, na więcej zabrakło mu sił. Robinson poczęstował go rumem, by go ocucić i wręczył mu pistolet, by mógł sam się bronić. Bohaterowie zabili siedemnastu kanibali, a czwórce udało się zbiec.

Piętaszek przekonywał Robinsona, że muszą dogonić uciekinierów, w przeciwnym wypadku ci powrócą na wyspę z posiłkami liczonymi w setkach wojowników. Wskakując do łódki bohaterowie odkryli, że schronił się w niej drugi z pojmanych mężczyzn. Ku wielkiej radości Piętaszka okazało się, że był to jego ojciec. Niespodziewanie nad wyspę nadciągnęła burza, a morze spowił sztorm. Jakakolwiek wyprawa oznaczałaby śmierć, dlatego bohaterowie powrócili do swojej fortecy.

strona:   - 1 -  - 2 -  - 3 -  - 4 -  - 5 -  - 6 -  - 7 -  - 8 -  - 9 -  - 10 -  - 11 -  - 12 -  - 13 -  - 14 -  - 15 -  - 16 -  - 17 -  - 18 -  - 19 -  - 20 - 


Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij


dla: Kulturalna Polska klp.pl

  Dowiedz się więcej
1  Charakterystyka bohaterów „Przypadków Robinsona Crusoe”
2  „Przypadki Robinsona Crusoe” - streszczenie krótkie i opracowanieStreszczenia książek
Tagi: