Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Crusoe doliczył się jedenastu mężczyzn na łódce zmierzającej w kierunku wyspy. Trójka z nich była związana. Robinson liczył, że Hiszpan i ojciec Piętaszka znajdują się gdzieś niedaleko, by w razie konieczności im pomóc. Bohaterowie obserwowali rozwój wydarzeń z ukrycia. Po bardzo krótkim czasie nieznajomi goście upili się brandy i pozostawiając swoich więźniów bez opieki, poszli spać do lasu. Crusoe z Piętaszkiem nie zwlekali zbyt długo z pomocą. Oswobodzili związanych mężczyzn, wprawiając ich tym samym w osłupienie swoim wyglądem. Okazało się, że na okręcie doszło do buntu, w wyniku którego do niewoli trafili kapitan, pierwszy oficer i pasażer. Robinson zaproponował oswobodzonym dwa wyjścia z sytuacji, albo zabije buntowników drzemiących w lesie, albo ich pojmie. Kapitan z wdzięcznością i wielkodusznością poprosił o darowanie im życia i wzięcie do niewoli.

Robinson w zamian za pomoc oczekiwał przede wszystkim miejsca na statku, który zabierze go do Anglii. Kapitan i pierwszy oficer z radością na to przystali. Uzbrojeni przez Crusoe mężczyźni rozpoczęli nagonkę na buntowników. Akcja zakończyła się sukcesem, choć pociągnęła za sobą jedną ofiarę śmiertelną. Podczas gdy Piętaszek wraz z pierwszym oficerem udali się by zniszczyć łódź, Robinson podzielił się z kapitanem swoją historią. Następnie trójka ocalonych i ich wybawcy udali się do fortyfikacji rozbitków, gdzie przy posiłku uknuli plan jak wywabić ze statku pozostałych dwudziestu sześciu buntowników. Podczas gdy ci rozważali, zaniepokojeni długą nieobecnością swoich kompanów marynarze wysłali na wyspę kolejną szalupę z dziesięcioma zwiadowcami. Buntownicy z zaskoczeniem odkryli roztrzaskaną i podziurawioną łódź swoich towarzyszy, a następnie udali się do lasu w ich poszukiwaniu. Robinson i jego sprzymierzeńcy zajęli się ich łódką, roztrzaskując ją tak samo, jak pierwszą. Zrozpaczeni marynarze zostali zaatakowani przez kompanów Crusoe, podczas ataku dwójka buntowników została zastrzelona przez kapitana i pierwszego oficera. Dowódca statku wykrzykiwał, by załoganci poddali mu się natychmiast, gdyż na wyspie znalazł pięćdziesięciu sprzymierzeńców. Kapitan przedstawił im władcę wyspy – Robinsona Crusoe. Bohater ogłosił rebeliantom, że wszyscy zostaną zakuci i powrócą do Anglii, gdzie czeka ich sąd. Wyjątkiem był Will Atkins, który wzniecił bunt, jego Robinson uznał za zdrajcę i skazał na śmierć przez powieszenie.

strona:   - 1 -  - 2 -  - 3 -  - 4 -  - 5 -  - 6 -  - 7 -  - 8 -  - 9 -  - 10 -  - 11 -  - 12 -  - 13 -  - 14 -  - 15 -  - 16 -  - 17 -  - 18 -  - 19 -  - 20 - 


Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij


dla: Kulturalna Polska klp.pl

  Dowiedz się więcej
1  „Przypadki Robinsona Crusoe” - streszczenie krótkie i opracowanie
2  Charakterystyka bohaterów „Przypadków Robinsona Crusoe”Streszczenia książek
Tagi: