Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Po powrocie do obozowiska rozbił namiot, używając do tego żagla. W nocy spał spokojnie, a kolejnego dnia ponownie wybrał się na pokład okrętu, zaopatrując się w jeszcze większe zapasy chleba, cukru, rumu i mąki. W miarę jak pozwalały mu na to pływy morskie, Robinson możliwie jak najczęściej starał się powracać na pokład żaglowca, by zabrać z niego absolutnie wszystko, co później mogłoby się mu przydać. W ciągu pierwszych trzynastu dni spędzonych na wyspie i dwunastu wyprawach do wnętrza wraku udało mu się zgromadzić nie tylko pokaźne zapasy jedzenia, broni i narzędzi, ale także pieniędzy. Robinson z rozbawieniem odkrył, że monety miały dla niego absolutnie najmniejsze znaczenie i były zupełnie nieprzydatne na bezludnej wyspie.

Dwunastego dnia pobytu na wyspie rozbitek postawił wielki krzyż, na którym wyrył datę swojego przybycia – 30 września 1659. Postanawia także, że będzie wykonywał na krucyfiksie nacięcia, aby w ten sposób orientować się w upływającym czasie. Po dwóch tygodniach, nocą nadciągnęła burza, a nad ranem okazało się, że fale porwały wrak statku. Crusoe był jednak przekonany, że w porę udało mu się zabrać z pokładu żaglowca absolutnie wszystko, co może mu się przydać.

W trosce o bezpieczeństwo Robinson postanowił dalej przeczesać teren wyspy. Miał wielką nadzieję, że uda mu się znaleźć jaskinię, która dałaby mu nie tylko schronienie, ale zagwarantowałaby, że zgromadzone zapasy nie zepsują się lub nie padną łupem dzikiej zwierzyny. Póki co składował pożywienie, broń i amunicję w prowizorycznym namiocie z żagla, wejście do którego obwarował pułapkami na niechcianych gości. Każdego dnia Robinson zapuszczał się w głąb wyspy w poszukiwaniu zwierzyny do upolowania. Pewnego razu udało mu się zastrzelić kozę, której mięsem żywił się przez długie tygodnie. Podczas jednej z wypraw rozbitek schwytał papugę, którą później nazwał Polly i usiłował nauczyć mówić.

Przez głowę bohatera przechodziły przeróżne myśli i rozważania. Uznał, że los jaki go spotkał jest niewspółmiernie wielką karą za względnie niewielkie występki, których się w życiu dopuścił. Z drugiej strony jednak cieszył się, że nie podzielił losu pozostałych członków załogi. Crusoe uważał, że otrzymał wiele błogosławieństw, jak na przykład broń palna i amunicja. Takie spory prowadził w swojej głowie nader często, dlatego też, aby nie postradać zmysłów postanowił prowadzić dziennik, w którym będzie zapisywał wszystko to, co uda mu się osiągnąć i wybudować od dnia rozbicia się na wyspie.

strona:   - 1 -  - 2 -  - 3 -  - 4 -  - 5 -  - 6 -  - 7 -  - 8 -  - 9 -  - 10 -  - 11 -  - 12 -  - 13 -  - 14 -  - 15 -  - 16 -  - 17 -  - 18 -  - 19 -  - 20 - 


Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij


dla: Kulturalna Polska klp.pl

  Dowiedz się więcej
1  „Przypadki Robinsona Crusoe” - streszczenie krótkie i opracowanie
2  Charakterystyka bohaterów „Przypadków Robinsona Crusoe”Streszczenia książek
Tagi: