Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Rozbitek odkrył, że mimo wszystko, życie na wyspie ma na niego pozytywny wpływ. Nie tylko nauczył się rzetelnie i ciężko pracować, ale także odpierać pokusy. Nie dręczyło go ani cielesne pożądanie, ani chciwość, ani pycha. Zrozumiał, że jego życie stało się łatwiejsze i czystsze. Wielokrotnie zachwycał się bożą mądrością. Uważał, że ludzkie cierpienie zawsze wynika z braku wdzięczności wobec tego, co przynosi nam życie. Wiele razy zastanawiał się nad tym, jak potoczyłyby się jego losy, gdyby nie udało mu się pozyskać tylu zapasów i narzędzi ze statku. Wtedy zrozumiał, że musi całkowicie poddać się boskiej woli, gdyż mimo wszystko wiele jej zawdzięcza.

Robinson zdał sobie sprawę z osobliwych zbiegów okoliczności, które odkrył w swoim życiorysie. Na przykład tego samego dnia miesiąca, w którym uciekł z domu i wyruszył pierwszy raz w morze, również stał się niewolnikiem piratów. Ponadto dokładnie rok po ucieczce z Sale udało mu się ujść z życiem z zatoki Yarmouth. Co więcej, przyszedł na świat 30 września i tego samego dnia, dwadzieścia sześć lat później, postawił pierwszy krok na bezludnej wyspie.

Ubrania Crusoe z czasem bardzo się zużyły. Nie mógł przecież poruszać się po wyspie nago, ponieważ palące słońce szybko by go poparzyło. Robinson zakładał więc na siebie wszystko to, co mogłoby posłużyć jako odzienie. Ze skór upolowanych zwierząt robił sobie nakrycie głowy. Gdy zorientował się, że czapka świetnie chroni go przed deszczem, postanowił wykonać sobie cały strój ze skór. Byłoby to jednak ubranie zbyt ciepłe, dlatego skupił się na zrobieniu parasolki.

Przez kolejne pięć lat życie Robinsona upłynęło stosunkowo spokojnie. Skoncentrował się głównie na wykonaniu drugiej, mniejszej łódki, którą udałoby mu się zwodować. W tym celu znalazł drzewo, które nadawało się do tego idealnie, a w dodatku rosło nieopodal plaży. Łódka Robinsona miała maszt i żagiel. Nie nadawała się co prawda do wypłynięcia na pełne morze, ale umożliwiła rozbitkowi opłynięcie wyspy dookoła. Trzeciego dnia wyprawy prąd strumienia wpadającego do morza pochwycił łódkę Robinsona. Udało mu się na szczęście opanować żagiel i skierować łódź w kierunku lądu. Gdy wyszedł na północny brzeg wyspy, czyli przeciwny do tego, z którego wyruszył, klęknął i ucałował ziemię w geście wdzięczności.

strona:   - 1 -  - 2 -  - 3 -  - 4 -  - 5 -  - 6 -  - 7 -  - 8 -  - 9 -  - 10 -  - 11 -  - 12 -  - 13 -  - 14 -  - 15 -  - 16 -  - 17 -  - 18 -  - 19 -  - 20 - 


Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij


dla: Kulturalna Polska klp.pl

  Dowiedz się więcej
1  „Przypadki Robinsona Crusoe” - streszczenie krótkie i opracowanie
2  Charakterystyka bohaterów „Przypadków Robinsona Crusoe”Streszczenia książek
Tagi: