Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Matura ustna 2024 MATURA 2024 - pełną odpowiedź na wszystkie pytania maturalne znajdziesz w ebooku - 110 odpowiedzi na pytania jawne. Sprawdzam >>

W sztuce "Makbet", Szekspir bada wpływ władzy na psychikę człowieka. Makbet, początkowo przedstawiony jako honorowy dowódca, ulega pokusie władzy po spotkaniu z trzema czarownicami. Perspektywa władzy tak go oczarowuje, że zatracając moralne granice, dopuszcza się zbrodni, mordując króla Duncana. Jego decyzje są również kształtowane przez żonę, Lady Makbet, która równie silnie pragnie władzy i manipuluje nim, podsycając jego najgorsze instynkty.

Jednak zdobyta władza przynosi Makbetowi więcej cierpienia niż satysfakcji. Zamiast poczucia triumfu, Makbet jest nękany wyrzutami sumienia, strachem i paranoją. Stałe obawy o utratę tronu prowadzą go do dalszych zbrodni, w tym morderstwa przyjaciela Banko i niewinnej rodziny Makdufa.

Szekspir poprzez losy Makbeta ukazuje, że władza, zdobyta kosztem innych, prowadzi do izolacji, szaleństwa i upadku. "Makbet" staje się ostrzeżeniem przed destrukcyjną siłą nieokiełznanego pragnienia władzy, które bez moralnego kompasu prowadzi jednostkę i społeczność w otchłań chaosu i tyrani.

Kontekst twórczości autora
W twórczości Szekspira władza jest jednym z ważniejszych motywów. Widoczna w takich dziełach jak "Król Lear", "Ryszard III", "Juliusz Cezar", "Hamlet" i "Makbet", władza stanowi siłę, która wpływa na postępowanie i moralność bohaterów. Często przedstawiana jest jako źródło pokusy, prowadzące do zdrady, morderstwa i wojen. Szekspir ukazuje tragiczne konsekwencje dążenia do władzy za wszelką cenę


E-book - 110 pytań maturalnych na maturę ustną z języka polskiego


  Dowiedz się więcej