Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki


Wątki fantastyczne są częścią wielu utworów literackich z epoki romantyzmu. Odnajdziesz je między innymi w dramacie „Makbet” Williama Szekspira, w którym fantastyczni bohaterowie i zdarzenia nie są jedynie urozmaiceniem opowiadanej historii, ale mają realny wpływ na życie bohaterów.

- Do postaci fantastycznych występujących w „Makbecie” zaliczają się trzy czarownice, które przepowiedziały tytułowemu bohaterowi przyszłość, postać Hekate, czyli najwyższej w hierarchii czarownicy oraz duch Banka.
- Wątki fantastyczne wprowadzone przez Szekspira stanowiły wyraźne nawiązanie do wierzeń ludowych i polowań na czarownice.
- Umieszczenie w toku akcji zjawisk nadprzyrodzonych i fantastycznych postaci pozwoliło na stworzenie wyczuwalnego przez czytelnika napięcia oraz aury tajemniczości i grozy.
- Ukazanie się Makbetowi ducha Banka dowodzi, że zbrodnia zawsze wywołuje wyrzuty sumienia.
- Z kolei trzy wiedźmy są uosobieniem zła, które jest obecne w życiu człowieka, ale ostatecznie to on sam decyduje o tym, co jest dobre, a co złe.

„Ballady i romanse” Adam Mickiewicz – duchy, zjawy i widma występujące w balladach Mickiewicza stanowią nawiązanie do ludowej moralności. Ponadto ich pojawienie się miało na celu pokazać, że świat poznaje się także „oczyma duszy”;
  Dowiedz się więcej