Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Tytułowy bohater sztuki Moliera, Tartuffe, jest mężczyzną w średnim wieku, o dużym uroku osobistym. Najczęściej określany bywa jako obłudnik, choć towarzyszą mu również inne przymiotniki o negatywnym wydźwięku, jak na przykład: próżny, wyrachowany, niewdzięczny, zachłanny, przebiegły, bezwzględny. Swój prawdziwy charakter skrywa pod powierzchnią fałszywej pobożności. Udając cnotliwego i skromnego chrześcijanina, jest jednocześnie człowiekiem, który lubi uciechy życia doczesnego – nie stroni od dobrego jedzenia, rozkoszy cielesnych oraz kosztowności. Przybiera maskę osoby głęboko wierzącej, chętnie niosącej pomoc innym – jeszcze biedniejszym od siebie, a także umiejącej dotrzeć do ludzkich uczuć. Jednocześnie jest świetnym psychologiem, gdyż bez problemu umie zdobyć zaufanie zarówno Orgona, jak i jego matki – pani Pernelle.

Orgon, zafascynowany jego „pobożnością”, zaprasza go pod własny dach nie przypuszczając, co czeka go ze strony przybysza. Świętoszek pozorami religijności i skromności bez większych problemów „obkręca sobie wokół palca” pana domu i jego matkę. Ci natomiast nie tylko strofują najbliższych, którzy nie postrzegają Tartuffe’a jako pobożnego i cnotliwego, lecz swym zachowaniem działają na szkodę całej rodziny. Pozostali jej członkowie oraz służba nie dali się zwieść grze oszusta. W domu Orgona Tartuffe pełni funkcję osoby troszczącej się o ład, zachowanie religijności, honoru i dobrego imienia. Jednocześnie we wszystkim doszukuje się grzechu. Usiłuje udzielać domownikom rad i wskazówek, za co Orgon jest mu wdzięczny. Swoim przybyciem do domu Orgona wprowadza niezgodę między nim a resztą rodziny. Pan domu, będąc całkowicie zaślepionym jego rzekomą świętością, nie zauważa, że przybysz usiłuje uwieść mu żonę, a jednocześnie chce ożenić się z jego córką, aby stać się właścicielem jego majątku. Tak też się dzieje, lecz nie wskutek małżeństwa z Marianną, a w wyniku darowizny ofiarowanej mu przez jego dobroczyńcę.

Prawdziwe zamiary Świętoszka zostają zdemaskowane w wyniku zasadzki przygotowanej przez Elmirę. Dopiero wówczas Orgon i pani Pernelle dostrzegają prawdziwe oblicze Tartuffe’a. Gdy oczom wszystkich mieszkańców ukazał się rzeczywisty obraz gościa przebywającego w ich domu, cyniczny oszust wyrzuca z domu Orgona i całą rodzinę. W tej scenie ukazuje swą bezwzględność i przebiegłość. Nie towarzyszy mu skrucha ani poczucie winy. Postanowił zawiadomić króla o powierzonych mu w tajemnicy przez Orgona dokumentach, jednak jak się później okazało, przysporzyło mu to tylko kłopotów, zaś całej rodzinie sprawiedliwego zakończenia całej sprawy. Król bowiem rozpoznaje w nim poszukiwanego od dawna przestępcę, zaś Orgonowi zwraca powierzony niegodziwcowi majątek.


Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij


dla: Kulturalna Polska klp.pl

  Dowiedz się więcej
1  Świętoszek - streszczenie
2  ciekawostki
3  Teatr francuski w XVII wiekuKomentarze: Charakterystyka Tartuffe’a – Świętoszka

Dodaj komentarz (komentarz może pojawić się w serwisie z opóźnieniem)
Imię:
Komentarz:
 2019-03-09 14:57:42

E tam, w ekranizacjach to wręcz zazwyczaj nie ma połowy wątków. A jak książka nudzi, to film razcej też nie będzie w stanie zainteresować. Na Tartuff'a to do teatru się należy wybrać.


2019-03-04 15:32:46

Bardzo krótkie i ogólne. Chciałem sprawdzić jak ta charakterystyka ma się do mojego wypracowania maturalnego. Wszystko tu zaprezentowane zostało ujęte w mojej pracy (i jest tego trochę więcej), więc jestem dobrej myśli. Poczekam do jutra na oficjalny klucz odp.


2019-03-03 16:56:47

hehe :) bosko :) dzieki!!!!!!!!!! nie przeczytałam ksiazki a przed chwilka sie dowiedziałam że jutro przerabiamy... a tu 10 minut i wszycho wiem!!! :) dzieki!!! wiecej takich :) pozdrawiam :*


2019-02-22 16:09:31

racja, że w filmach nie ma wielu zdarzeń/wątków, jednak w przypadku dramatów jakim jest np. Świętoszek. Przecież można po prostu wydać film z spektaklu teatralnego. Wtedy aktorzy mówią dokładnie, to co jest w książce. Tak właśnie obejrzałem Makbeta


2019-02-18 22:55:33

is the best!!!!!!!!!!! nic nie wiedziałąm o co chodzi w tej książce a tu po przeczytaniu takiego łądniutkiego streszczenia i opisie bohaterów wiem juz prawie wszystko o co w tym czymś chodzi:-P mam nadzieje ze inni tez popierają moje zdanie:)))))) chce jutro dostac z tego chociaz 4!! trzymac kciuki za mnie:-D pozdrawiam:-)
Streszczenia książek
Tagi: