Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Podmiotem lirycznym tego wiersza jest kot, którego właściciel zmarł i zostawił go samego w pustym mieszkaniu. Śmierć pojawia się już w pierwszym wersie:
“Umrzeć – tego nie robi się kotu”
Cały utwór utrzymany jest w tonacji delikatnej pretensji kota do właściciela za to, że odszedł. Kot zdaje sobie dobrze sprawę ze swojej godności i wartości, stwierdza (jest to oczywiście ironia), że “kotu takich rzeczy się nie robi”.

W dalszej części pierwszej zwrotki następuje poetycki opis pustego mieszkania. Przedmioty znajdujące się w nim są niby takie same, ale inne, ponieważ człowiek nie nadaje już im tego charakteru, co dotychczas. Brak właściciela powoduje, że przedmioty te stają się dla kota obce, “nie te”.Wizja pustego mieszkania, pustego z powodu śmierci jednego z jego mieszkańców przywołuje na myśl “Treny” Jana Kochanowskiego, który pisał “wielkieś mi uczyniła pustki w domu moim”. To właśnie sytuacja opisana w wierszu Szymborskiej – pustka po śmierci człowieka. Jej istotę oddaje fragment wiersza:
“Ktoś tutaj był i był,
a potem nagle zniknął
i uporczywie go nie ma.”Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij


dla: Kulturalna Polska klp.pl

  Dowiedz się więcej
1  Głos w sprawie pornografii - analiza i interpretacja
2  Cebula - analiza i interpretacja
3  bibliografiaKomentarze: Kot w pustym mieszkaniu - analiza i interpretacja

Dodaj komentarz (komentarz może pojawić się w serwisie z opóźnieniem)
Imię:
Komentarz:
 2019-01-20 15:43:09

Zawsze kiedy czytam ten wiersz, przechodzą mnie ciarki. Ten utwór jest genialny- ryczeć mi się chce jak go czytam... Pod nazwą kota kryje się postać ludzka.


2019-01-20 15:15:27

ciekawe i warte podkreślenia jest to, ze przedmioty, które dotykała kiedyś kochana osoba maja teraz inne znaczenie, stały się "puste" i "obce" (kontekst)


2019-01-08 17:24:24

Dodałabym do tego jeszcze bardzo ważną rzecz, a mianowicie jest to liryka maski. Nie kot jest piodmiotem lirycznym, a człowiek. Jego uczucia, po stracie bliskiej osoby. Emocja człowieka przedstawione sa w postaci-zachpwania kota.


2019-01-07 19:05:14

Ten wiersz jest zachwycający. Przeczytałem go raz, potem ponownie, a potem razy kilka, ciągle pochylając się ad jego prostotą, a głębią ukrytą miedzy wierszami jednocześnie.Ten wiersz to jest właśnie Szymborska w całej okazałości, zazdroszczę Jej tego z całego serca, bo z tym trzeba się urodzić. Napisane niby od niechcenia, a tyle w tym rozumnych przemyśleń, jeśli ktoś nie wzruszył się przy lekturze tego, niby zwykłego, wiersza, ten niech zajmie się oglądaniem telewizji. Tam można wszystko zrozumieć, tym bardziej, że jest się tam łatwo manipulowanym, wszyscy są zadowoleni, a wtedy jakiś tam głupi kot, mógłby zaprzątać nadzwyczaj przenikliwe, ocierające o mądrość myśli. Niestety, król jest nagi i wasza "mądrość" jest dla mnie tylko zwykłą głupotą. To tyle, i aż tyle...


2019-01-07 16:52:56

cała historia z kotem, to animalizacja ludzkich uczuć..fiksacja która się w umyśle każdego człowieka w ciężkich dla niego chwilach dokonuje (rozłąka, utrata, żałoba..). Po dłuższym czasie aby sobie pomódz "wyparcie" z jednej strony i "fiksacja" umożliwiają redukcje lęku do egzystencjalnego poziomu..alt to już nie to samo, to życie albo w autystycznym odrealnionym świecie, bądź schizoidalnym w gorszym przypadku, doprowadzającym do stopniowej dyssolucji - Ona chyba to rozumiała czuła bo miała jakieś odchylenia ( z całym szacunkiem do Pani W)
Streszczenia książek
Tagi: