Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Wiersz ten należy do grupy tekstów autotematycznych, w których rozważana jest sytuacja pisania i roli artysty (a w szczególności poety) we współczesnym świecie.

Tytułowe “obmyślanie świata” jest tworzeniem sztuki. Sztuka zatem okazuje się metodą stwarzania innej, “poprawionej” wersji świata.Poetycka korekta bytu, przedstawiona w wierszu, czyniona jest
“idiotom na śmiech,
melancholikom na płacz,
łysym na grzebień,
psom na buty.”
Jest to więc czynnośc kuriozalna, bezinteresowna i niekonieczna. Jej konwencje pozwalają wprowadzić ład w chaos natury, który jednak tłumaczy się i sprawdza tylko w porządku sztuki, poza nią nie może być brany na serio. Natura łączy się z kulturą, ponieważ świat jest Księgą. Świadczą o tym liczne odwołania do słownictwa związanego z literaturą: “rozdział”, “słownik”, “improwizacja”, “epika”, “aforyzmy”.

Druga, poetycka wersja świata poprawionego jest wizją idealną, natura opisana poprzez kategorie kultury wydaje się krainą szczęśliwości: w życiu człowieka nie ma bólu, starości, grozy i śmierci. Człowiek jednoczy się z naturą przez to, że może z nią rozmawiać, a zwierzęta i rośliny potrafią tworzyć literaturę. Czas wpływa na wszystko, nie wliczając w to jednak pary kochanków. Starości nie ma, cierpienie nie znieważa ciał, śmierć przychodzi przez sen. Jednak ów raj jest tworem sztuki słowa, rajem sztucznym. Oto więc paradoks: kultura wzbogaca nasz obraz natury, nasyca go naddanymi znaczeniami – i zarazem okazuje się ten obraz iluzją, fantomem wyprodukowanym przez człowieczy umysł. Czemu więc służy? Ukojeniu lęków i złagodzeniu dotkliwości egzystencji prawdziwej. A także staje się kultura strefą pośrednią między bytem naturalnym a idealnym, między przemijalnością a trwaniem.

Podmiot liryczny stwierdza na koniec, że świat powinien być tylko taki.
“A wszystko inne - jest jak Bach
chwilowo grany
na pile”
Końcowa metafora poraża swoją dosłownością – każdy świat inny od tego przedstawionego w wierszu jest pozbawiony sensu i brzydki (podobnie jak granie muzyki Bacha na pile), jest stanem jedynie “chwilowym”, stanem przejściowym do świata idealnego.


Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij

Kulturalna Polska klp.pl

  Dowiedz się więcej
1  Cebula - analiza i interpretacja
2  Nic dwa razy - analiza i interpretacja
3  Sto pociech - analiza i interpretacjaKomentarze: Obmyślam świat - analiza i interpretacja

Dodaj komentarz (komentarz może pojawić się w serwisie z opóźnieniem)
Imię:
Komentarz:
 2019-01-22 22:00:03

Uważam ze Szymborska byla beznadziejna pisarka. Nie podoba mi sie jej poezja takie glupoty moze pisac kazdy. Beznadziejne jest to ze ona pisala sobie jakies glupoty a my musimy siedziec i myśleć co ona chciala nam tym przekazać. Jej poezja wogole nie powinna byc wprowadzana w szkolnictwo. Jest wielu naprawde zdolnych artystów i o wiele ciekawszych, którzy piszą o konkretnych rzeczach a nie jakis urojeniach własnej wyobraźni. Tak ze ja bym jej nobla na pewno nie przyznała.


2019-01-09 16:10:33

Uważasz, że Szymborska nie była artystką i pisała brednie?? Nieźle. Widocznie znasz się na sztuce lepiej, niż komisja noblowska. Powinnaś być jej przewodniczącą, aby nagrodę tę mogła zgarnąć naprawdę zdolna i świetnie się zapowiadająca młoda artystka nazwiskiem Masłowska.


2019-01-03 20:55:55

Wiersz jest bezsensowny, zaś analiza bardzo głęboka- powiem wiecej: nie trzeba być artystą żeby pisać brednie ale skomentować można wszystko. Praca napisana pierwszoklaśnie!.


2018-12-30 14:12:27

samyazza: Szymborska nie byla artystka i nie pisala bredni bo ona ciagle zyje o ile mi wiadomo. takie wywody a podstawowych faktow sie nie zna... zal... ;/


2018-12-13 20:56:58

Według mnie świetny wiersz, analiza całkiem, całkiem. Pani Wisława Szymborska to jedna z moich ulubionych poetek! Pozdrawiam wszystkich czytelników jej poezji.:)
Streszczenia książek
Tagi: