Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
 
„Tajemniczy ogród” to również obraz społeczeństwa angielskiego i obyczajowości końca XX wieku. Autorka przybliża różnice klasowe, wprowadzając bohaterów należących do dwóch różnych warstw społecznych. Rodzina Mary i rodzina Colina to przedstawiciele zamożnej arystokracji. Dom pana Archibalda jest ogromny, ponury i pozbawiony ciepła. Jego przeciwieństwem jest skromna, niewielka chatka, stojąca na skraju wrzosowiska, w której mieszka liczna rodzina Sowerby. Żyją biednie, lecz ich dom jest wypełniony śmiechem, radością i miłością. Rodzeństwo Dicka nie ma pięknych zabawek ani drogich ubrań, ale jest otoczone matczyną troską i szczęśliwe. Dick i Mary mają wszystko, lecz brakuje im najważniejszego – miłości.

Ważnym aspektem w powieści jest również symbolika tajemniczego ogrodu, w którym Mary i Colin odnajdują radość i uczą się, jak być szczęśliwymi, pełnymi energii dziećmi. Ogród, przywrócony do życia po latach zapomnienia, staje się swoistą metaforą ludzkiego życia, w którym śmierć i życie, miłość i odrzucenie, radość i smutek przeplatają się ze sobą.

To właśnie wieloaspektowość problematyki „Tajemniczego ogrodu” sprawia, że powieść zyskała wymiar uniwersalny i ponadczasowy.

strona:   - 1 -  - 2 -  - 3 - 


Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij
  Dowiedz się więcej
1  Streszczenie Tajemniczego ogrodu w pigułce
2  Plan wydarzeń Tajemniczego ogrodu
3  Symbolika ogrodu w powieści