Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki

Mary Lennox - charakterystyka

Mary Lennox jest główną bohaterką powieści Frances Hodgson Burnett: „Tajemniczy ogród”. Urodziła się w Indiach, gdzie jej ojciec był urzędnikiem administracji kolonialnej, a matka, znana ze swej urody, zajmowała się wyłącznie sobą i spędzała czas na spotkaniach towarzyskich. Rodzice nie mieli czasu dla Mary i tuż po jej narodzinach oddali ją na wychowanie hinduskiej niani, Ayah.

Mary była chorowitym, nieznośnym... więcejDick Sowerby - charakterystyka

Dick Sowerby jest młodszym bratem Marthy i najbliższym przyjacielem Mary Lennox. Mieszka wraz z matką i rodzeństwem w niewielkiej i skromnej chatce na skraju wrzosowiska. Ma dwanaście lat i wzbudza sympatię ludzi swoją zabawną i miłą powierzchownością. Ma rude włosy, zadarty nosek, zarumienione policzki i okrągłe, bardzo niebieskie oczy. Jest ubrany schludnie, choć skromnie, co świadczy o ubóstwie jego rodziny.

Dick jest chłopcem... więcejColin Craven - charakterystyka

Colin Craven jest jedynym synem pana Archibalda Cravena i kuzynem Mary Lennox. Ma dziesięć lat i większość swego życia spędził, leżąc w łóżku. Jest dzieckiem ładnym, o jasnych, gęstych włosach i dużych, szarych, smutnych oczach, przysłoniętych długimi rzęsami. Jego twarz jest drobna, o ostrych rysach i skórze koloru kości słoniowej. Jest wysoki jak na swój wiek, bardzo chudy i słaby.

Colin jest chłopcem kapryśnym, chimerycznym... więcejArchibald Craven - charakterystyka

Archibald Craven jest ojcem Colina i wujem Mary Lennox. Jest to mężczyzna bogaty, w średnim wieku, o ciemnych włosach, przyprószonych siwizną, pięknej, lecz bardzo smutnej twarzy i nieco przygarbionych plecach. Cieszy się szacunkiem i sympatią ludzi, choć najczęściej postrzegany jest jako dziwak o melancholijnym usposobieniu.

W młodości był zgryźliwy i samotny. Upragnione szczęście znalazł u boki żony, która kochała... więcejCharakterystyka pozostałych bohaterów Tajemniczego ogrodu

Susan Sowerby

Susan Sowerby jest matką Dicka i Marthy. Mieszka w niewielkim domku na skraju wrzosowiska, wychowując liczną gromadkę dzieci. Jest kobietą w średnim wieku, o ładnej twarzy i łagodnym uśmiechu. Dla Mary i Colina staje się uosobieniem prawdziwej matki. Dzieci darzą ją zaufaniem i powierzają jej swoje tajemnice.

Susan Sowerby jest kobietą skromną, zapracowaną, prostoduszną i prostą. Wyróżnia się życiową mądrością,... więcej