Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl
W 1909 roku, kiedy to po raz pierwszy „Tajemniczy ogród” ukazał się drukiem, Frances Hodgson Burnett była już cenioną i poczytną autorką książek dla dzieci, znaną z takich dzieł, jak: „Mały lord”, „Mała księżniczka” czy też „Mali wędrowcy”. W swoim powieściach niezwykle barwnym językiem i wspaniałymi kreacjami bohaterów, tworzyła świat dziecięcej wyobraźni, wzruszający, chwilami zabawny i zmuszający do refleksji.

„Tajemniczy ogród” nie zawodzi czytelników, znających inne powieści pisarki i nie rozczarowuje tych, którzy sięgają po niego po raz pierwszy. Historia Mary Lennox to piękna i wzruszająca opowieść o niesympatycznej, samolubnej, rozpieszczonej i kapryśnej dziewczynce. Wychowywana w Indiach przez służbę, spełniającą każde jej żądanie, w rzeczywistości była dzieckiem samotnym i nieszczęśliwym, pozbawionym zainteresowania i miłości rodziców. Po ich śmierci trafia do Anglii, do domu nieznanego wuja, Archibalda Cravena, gdzie musi nauczyć się nie tylko samodzielności, ale także uświadamia sobie, że inni ludzie zasługują na jej szacunek i sympatię. Ponury dom kryje w sobie tajemnice, które Mary stopniowo odkrywa. Odnajduje furtkę do zapomnianego od lat tajemniczego ogrodu, zyskuje przyjaźń Dicka i poznaje Colina, chorowitego syna pana Cravena, równie nieszczęśliwego i samotnego jak ona. Tytułowy ogród odmienia życie bohaterów powieści: Mary zmienia się w pełną radości, energii i wrażliwą dziewczynkę, Colin zaczyna wierzyć, że będzie żył i odzyskuje zdrowie, a pan Craven rozbudza w swym sercu miłość do syna, którego obwiniał za śmierć żony.

„Tajemniczy ogród” to powieść o znaczeniu przyjaźni i miłości w życiu każdego dziecka, o odzyskiwaniu radości i budzeniu się do życia. Rozkwitający wiosną ogród, który przetrwał pomimo zapomnienia, to dla dzieci miejsce niezwykle ważne i magiczne. Na ich oczach dzieją się bowiem czary, kiedy to pozbawiony troski ogród zaczyna tętnić życiem, a Colin każdego dnia staje się silniejszy i zaczyna swobodnie chodzić, choć do tej pory przez wiele lat leżał w łóżku, unikając ludzi i użalając się nad sobą, przekonany, że wkrótce umrze.

Powieść Frances Hodgson Burnett jest przeznaczona dla najmłodszych czytelników i przepełniona jest swoistym idealizmem, w którym dobro zawsze zwycięża. Dla dorosłego czytelnika to wzruszająca podróż do krainy dzieciństwa. Jest to książka, którą powinien przeczytać każdy, niezależnie od wieku. Można polecić ją każdemu, kto chce oderwać się od rzeczywistości i przekroczyć granice świata dziecięcej fantazji.Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij


  Dowiedz się więcej
1  Streszczenie Tajemniczego ogrodu w pigułce
2  Colin Craven - charakterystyka
3  Mary Lennox - charakterystyka