Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Bohaterowie:
  • Młody człowiek (Artur) – syn Stomila i Eleonory, młody chłopak, student medycyny i filozofii
  • Ala – kuzynka i narzeczona Artura
  • Stomil – ojciec Artura, wynalazca-nieudacznik
  • Eleonora – żona Stomila
  • Osoba zwana Babcią – Eugenia
  • Eugeniusz – brat Eugenii, wuj Artura
  • Edek – typ spod ciemnej gwiazdy, partner Eugenii i Eugeniusza do gry w karty; kochanek Eleonory
Akcja dramatu rozgrywa się w domu Stomila i Eleonory. Jest to mieszkanie pełne anarchii, zarówno jeśli chodzi o sposób umeblowania wnętrz jak i zachowanie bohaterów. Mnóstwo tu przedmiotów, które już od dawna nie są nikomu potrzebne: dziecięcy wózek Artura, stara suknia ślubna, katafalk pozostały po śmierci dziadka itp.

Akt I:
Edek, Babcia i Eugeniusz grają w karty pośród ogólnego bałaganu panującego w dużym pokoju. Wszyscy troje wyglądają co najmniej dziwacznie: Babcia ma na sobie jaskrawą suknię z trenem, czapkę-dżokejkę, a na nogach trampki. Eugeniusz to straszy siwy pan o dobrych manierach, w staromodnym i dziwacznym ubraniu (żakiet-jaskółka, szeroki krawat ze szpilką, szorty khaki, długie szkockie skarpety i znoszone czarne lakierki), a ich kompan Edek – to „osobnik w najwyższym stopniu mętny i podejrzany”, brudny, nie ogolony i niechlujny.

Rozmowa, którą prowadzą w trakcie gry, jest śmieszna i równie dziwaczna, jak oni sami. „Cztery piki skurczybyki”, „ciach w piach”, „ryp w pip” – przypadkowe zbitki rymujących się słów nie mają najmniejszego sensu, ukazują przede wszystkim prostactwo i brak manier Edka.

Do domu wraca Młody człowiek czyli Artur (student medycyny i filozofii), który rozpędza towarzystwo. Usiłuje wygonić Edka, Eugeniuszowi nakłada na głowę starą klatkę dla ptaków, a Eugenii każe wejść na katafalk i zapala świece. Jego działania to kara za złamanie ustanowionego zakazu gry w karty. Między Arturem i Eugenią wywiązuje się jedna z wielu dyskusji na temat braku jakichkolwiek zasad obowiązujących w tej rodzinie. Chłopak, chociaż najmłodszy, usiłuje to wszystko jakoś ogarnąć, bo jak sam mówi – nie może żyć w takim świecie.


strona:   - 1 -  - 2 -  - 3 -  - 4 -  - 5 - 

Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij


dla: Kulturalna Polska klp.pl

  Dowiedz się więcej
1  Mrożek wobec teatru absurdu
2  Charakterystyka Artura
3  Charakterystyka EugeniuszaKomentarze: Tango - streszczenie

Dodaj komentarz (komentarz może pojawić się w serwisie z opóźnieniem)
Imię:
Komentarz:
 2019-01-23 20:03:08

Takze uwazam ze te streszczenia sa bardzo dobre!!no i opracowania i ogolnie jest wszystko DZIEKI wielkie,bo nie sa zrobione "na odczep sie"tylko dokladne maja poruszone najwazniejsze zagadnienia i to jest to! :):):):):*


2019-01-23 15:56:31

lubie streszczenia na tej stronce.ale te jest wyjatkowo "marne"...malo szczegółów...ksiazke trzeba przeczytac zeby wiedziec o co chodzi i pamieta sie wiecej szczegółow,a to jest potrzebne na spr ze znajomosci lektury.. polecam przeczytac-krotkie.lekkie dobrze sie czyta:)


2019-01-22 21:50:11

Streszczenie tak średnio na jeża, spektakl teatru telewizji z Adamczykiem i Kowalewskim - dno i dziesięć metrów mułu. Książka była genialna i radzę przeczytać. Płakałam przy niej ze śmiechu (chociaz nie przeczę, że daje sporo do myślenia)


2019-01-22 20:08:57

tym którzy mają opory przed czytaniem lektury, polecam obejrzenie ekranizacji telewizyjenj "tanga". zawarte wszystkie szczegóły, w miarę jasno wszytko przedstawione, bo ja mimo ze ksiażke przczytałam to jej do końca nie zrozumiałam. pozdrawiam :) i powodzenia na maturach!


2019-01-22 19:55:48

szczerze przeczytalem to raz i nic niewiem ale zobaczymy przeczytam jeszcze raz moze bedzie lepiej wogole ksiazki sa do dupy eehhh pozdro CRISTIANO RONALDO
Streszczenia książek
Tagi: