Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl
Akt I

Eugenia i Eugeniusz grają z Edkiem w karty w zagraconym pokoju. Panuje groteskowy nastrój. Rozgrywkę przerywa Artur – wnuczek Eugenii. Wymierza karę babci i wujowi, ponieważ wcześniej wprowadził zakaz gry w karty.

Dobrze wiedzieć
Akcja dramatu rozgrywa się w ciągu jednej doby w mieszkaniu Stomila i Eleonory


Na scenie pojawia się matka Artura – Eleonora. Okazuje się, że ma romans z Edkiem – wulgarnym gościem domu.

Stomil – ojciec Artura i mąż Eleonory - prezentuje eksperyment teatralny. Odtwarza biblijną historię Adama i Ewy i kończy ją strzałem z rewolweru, po którym babcia traci słuch.

Akt II
Artur nie godzi się na anarchię w domu i na obecność Edka w nim. Prezentuje Eugeniuszowi swój plan. Chce poślubić Alę, aby przywrócić dawne wartości w domu. Ala miga się od odpowiedzi, ale jednocześnie flirtuje z młodzieńcem.

Artur nakrywa Edka, gdy ten wchodzi do sypialni Eleonory. Biegnie do ojca i przekonuje go, aby wziął rewolwer i zastrzelił Edka. Stomil poznał intencje syna, ale uważa, że zamiast tragedii wyjdzie farsa. Wchodzi jednak do sypialni żony.

Po czasie Artur odkrywa, że Stomil, Eleonora, Edek i Eugenia grają w karty. Odbiera rewolwer ojcu i zmusza wszystkich do przejścia do salonu. Tam Ala przyjmuje oświadczyny od Artura. Eleonora płacze ze wzruszenia, zrzucając maskę nowoczesności.

Akt III
Scena zmienia się nie do poznania. Trwają przygotowania do ślubu Ali i Artura. Dom jest uprzątnięty, domownicy ubrani odświętnie. Edek zostaje lokajem. Ala w rozmowie z Eleonorą wyraża obawy, co do ślubu z Arturem. Eleonora zapytana o romans z Edkiem, mówi że jest zafascynowana prostym kochankiem.

Wchodzi pijany Artur, szuka wzniosłych idei. Przeprasza za pomysł powrotu do tradycji.

Eugenia kładzie się na katafalk i umiera. Śmierć jest ideą, której szukał Artur. Postanowił panować nad życiem i śmiercią domowników. Eugeniusz wyśmiewa jego pomysł. Artur bierze Edka za swojego wspólnika i karze mu zabić Eugeniusza.

W trakcie pogoni za ofiarą, Ala wyznaje Arturowi, że zdradziła go z Edkiem. Artur wpada w złość i chce zastrzelić Edka. W trakcie poszukiwań rewolweru Edek zachodzi go jednak od tyłu i zabija. Przed śmiercią Artur wyznaje miłość Ali.

Edek, dzięki brutalnej sile, przejmuje władzę nad rodziną. Przebiera się w strój Artura i tańczy tango – La cumparsitę z Eugeniuszem.Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij


  Dowiedz się więcej
1  Tango - streszczenie szczegółowe
2  Charakterystyka Artura
3  Charakterystyka Eugeniusza