Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl

Charakterystyka Artura

Dwudziestopięcioletni Artur jest kluczową postacią Tanga. Syn Stomila i Eleonory, mimo młodego wieku, wydaje się być najpoważniejszym, najrozsądniejszym i najporządniejszym członkiem rodziny. Właściwie tylko on dostrzegał wszelkie dziwactwa oraz nieprawidłowości w funkcjonowaniu swoich najbliższych i zależało mu na tym, aby je wyeliminować. Przede wszystkim stanowczo sprzeciwiał się obecności Edka w domu.

Artur był...
więcej

Charakterystyka Edka

Kim jest Edek?
(…) Edek to nie chłop ani proletariusz, lecz jakiś twór socjologicznie nieokreślony, w trakcie krystalizacji, człowiek »z awansu«, ćwierćinteligent, czyli Mrożkowy »cham«. To on jest w utworze zwolennikiem idei postępu dla postępu i wymyśla jego kretyńską definicję, która skądinąd świetnie oddaje fetyszyzację tego pojęcia przez komunistyczną propagandę
– odpowiada Ewa Wiegandt autora... więcejCharakterystyka Stomila

Ojciec Artura był człowiekiem w całości oddanym sztuce. Awangardowy artysta zdawał się nie myśleć o niczym innym, poza swoimi eksperymentami. To właśnie jego, i takich jak on, główny bohater obarcza winą za degrengoladę panującą nie tylko w domu, ale na całym świecie. Patrząc na nieporadność i zwykłą śmieszność tej postaci ciężko zgodzić się z Arturem.

Tęgi, duży, olbrzymia siwa czupryna, tak zwana lwia, pisze o jego... więcej

Charakterystyka Eleonory

Eleonora, czyli żona Stomila i matka Artura, została określona przez autora jako: kobieta w apogeum wieku średniego. To krótkie zdanie doskonale oddaje jej charakterystykę. Innym określeniem, które pasowałoby do niej jak ulał jest „kobieta wyzwolona”. Eleonora od samego początku nie ukrywa przed nikim, nawet przed synem i mężem, że od czasu do czasu sypia z Edkiem. Nie oznacza to jednak wcale, że nie kochała już Stomila,... więcejCharakterystyka Eugenii

Babka Artura to zdecydowanie najbardziej komiczna postać Tanga. Jej zachowanie i wygląd zupełnie nie pasuje do osoby w podeszłym wieku. Z didaskaliów dowiadujemy się na jej temat:
Osoba Na Razie Zwana Babcią, stara, ale czerstwa i ruchliwa, czasem tylko cierpi na starcze zapaści. W sukni z trenem wlokącym się po ziemi, bardzo jaskrawej, w olbrzymie kwiaty. Dżokejka, na nogach trampki. Krótkowzroczna.


Jej pasją była gra... więcejCharakterystyka Eugeniusza

Starszy pan, siwy, bardzo dobrze wychowany, w okularach oprawionych cienko i złoto, ale zaniedbany w stroju, zakurzony i nieśmiały. Żakiet jaskółka, wysoki, sztywny kołnierzyk biały, ale brudny, szeroki krawat-pląs tron, w nim szpilka z perłą, ale poniżej długie do kolan szorty khaki. Wysokie szkockie skarpety, lakierki popękane, gołe kolana,
pisze o nim Mrożek w didaskaliach.

Przez jakiś czas wuj Eugeniusz wydaje się być postacią... więcej

Charakterystyka Ali

Wygląd kuzynki i narzeczonej Artura Mrożek opisuje następująco:
dorodna osiemnastoletnia, długie, proste włosy. (…) wyskakuje z legowiska, w długiej do ziemi, nieprzezroczystej - uwaga dla reżyserów o zbyt łatwych skojarzeniach - koszuli, pełnej zakładek, falbanek, aż wyglądającej raczej na strój niż na koszulę nocną.
W trzecim akcie zamienia ten zwiewny strój na białą suknię ślubną.

Ala wydaje się przypominać Eleonorę... więcej