Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl
Fileas Fogg to angielski dżentelmen noszący tytuł „esquire” (tytuł niższej szlachty). Mieszkał w Londynie przy Saville Row w Burlington Gardens siedem. Był członkiem londyńskiego klubu „Reforma”. Był osobą zagadkową, wytworną i urodziwą, dlatego doskonale reprezentował angielskie środowisko. Niektórym przypominał Byrona, jednak w porównaniu z nim nosił wąsy i faworyty, a ponadto zachowywał duchową równowagę.

W oczach Obieżyświata Frogg był okołoczterdziestoletnim mężczyzną, o szlachetnej, pięknej twarzy, lekkiej postaci, której nie szpeciła lekko już zaznaczająca się tusza. Był blondynem, miał gładkie i szerokie czoło, bladą cerę i wspaniałe zęby. Cechował go spokój, jednak widać było że należy do ludzi czynnych. Jego spojrzenie było jasne i badawcze. Nie pozwalał sobie na zbyteczne gesty.

Był Anglikiem w każdym calu, jednak nie typowym londyńczykiem. Nie interesowała go giełda, ani banki. Nie zajmował się też transportem, nie był przemysłowcem, kupcem, rolnikiem, a jego nazwisko nie figurowało w księgach adwokackich czy sądowych. Wystrzegał się wszelkiego rodzaju stowarzyszeń. Był człowiekiem bogatym, ani zbyt rozrzutnym, ani zbyt skąpym. Znał się na geografii i podróżowaniu, jednak nie opuszczał Londynu. W klubie czytał prasę i z powodzeniem grał w wista. Był zamknięty w sobie, mówił mało i lakonicznie. Prowadził uporządkowany tryb życia – co dzień z matematyczną precyzją wykonywał te same czynności. (np. spożywanie posiłków o określonej porze przy tym samym stoliku).

Mężczyzna zawsze był opanowany, cechowała go ścisłość i matematyczna dokładność. Podczas podróży prowadził skrupulatne zapiski. Dzięki nim obliczał czy zyskał czas czy też stracił cenne godziny. Nie przejmował się jednak niedogodnościami i przeszkodami. Generał Cromarty uważał Fileasa za niezwykłego oryginała, jednak pozbawionego uczuć i przypominającego bezduszną indywidualność. Jednak w chwilach próby mężczyzna okazywał wielkie serce np. wówczas, gdy postanowił uwolnić kobietę w Indiach, która miała zostać skazana na spalenie żywcem. Podobnie zachował się, gdy Obieżyświat został porwany przez Siuksów. Za swój obowiązek uznał ratowanie lokaja i wyznaczył dodatkową nagrodę za odbicie jeńców.

Pod niewzruszoną maską Fileas Fogg miał jednak prawdziwe uczucie, a jedynie ich nie okazywał. W pewien sposób był nieśmiały, dopiero Auda – Hinduska, którą uratował oświadczyła się mu, a wówczas zapewnił o swoim uczuciu. Jedną z głównych cech bohatera są także upór i konsekwencja. Przez cały okres podróży nie stracił nadziei w sukces zakładu. Konsekwentnie przebywał kolejne etapy drogi, mierząc się w wieloma przeciwnościami. Dzięki temu ostatecznie wygrał. Zakład był dla niego kwestią honoru. Nie liczył na finansowy zysk. Wielokrotnie podczas drogi udowodnił, że nie wygrana jest najważniejsza a zdrowie i życie przyjaciół lub osób skrzywdzonych, bezbronnych. Moim zdaniem Fogg w pełni zasługuje na uznanie. To postać na wskroś pozytywna, choć nieraz może się wydawać ekscentryczna.Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij


  Dowiedz się więcej
1  W 80 dni dookoła świata - streszczenie w pigułce
2  „W 80 dni dookoła świata” - plan wydarzeń
3  „W 80 dni dookoła świata” - bohaterowie