Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl
Fileas Fogg – główny bohater powieści, angielski dżentelmen noszący niższy tytuł szlachecki. Ekscentryk o bardzo uporządkowanym trybie życia. Oczytany i znający się na geografii oraz podróżach. Lubił matematyczną precyzję i wszystko robił według dokładnych kalkulacji. Czas spędzał w klubie „Reforma” na studiowaniu prasy i grze w wista. Mimo, że wydawało się, iż nigdy nie wyjeżdżał poza Londyn podjął się osiemdziesięciodniowej wyprawy dookoła świata, by wygrać zakład. Chociaż nie wzbogacił się dzięki wygranej zyskał miłość pięknej Hinduski.

Jan Obieżyświat – Francuz, który po bujnym życiu pełnym przygód i pełnienia wielu ról wyjechał do Anglii, by pracować jako lokaj. Wierzył, że praca zapewni mu spokój i da wytchnienie. Był typowym paryżaninem. Miał bardzo pogodne usposobienie, ale łatwo się również irytował. Podczas podróży z Foggiem wiernie mu służył, wykazał się także kilka razy wielką odwagą, ratując innym życie.

Fix – detektyw, chudy i mały człowiek o nerwowej, inteligentnej twarzy, który często marszczył brwi. Spod jego długich rzęs błyskały ogniste oczy. Należał do detektywów i agentów, którzy po okradzeniu Banku Anglii poszukiwali złodzieja w wielu portach świata. Uważał swój zawód za trudną sztukę, wymagającą intuicji i sprytu. Fix wypatrywał złodzieja w Suezie i rozpoznał go w Foggu. Odtąd wciąż podążał jego śladem, dążąc do aresztowania podejrzanego. Nie sprzyjało mu szczęście i nakaz aresztowania wciąż nie nadchodził. Podróżował więc śledząc Fileasa przez Bangkok, Kalkutę, Hongkong, Stany Zjednoczone. Oszukał Obieżyświata, by wyciągnąć z niego niezbędne informacje o jego panu. Potem wyznał mu prawdę. Ostatecznie doszło do aresztowania w porcie w Liverpoolu, jednak szybko okazało się, że prawdziwy przestępca został już ujęty. W geście wybaczenia otrzymał od Fogga do podziału z Obieżyświatem pozostały z wygranej tysiąc funtów.

Francis Cromarty – generał, którego na swej drodze spotkał Fogg - towarzyszył mu na „Mongolii” podczas rejsu z Suezu do Bombaju, a następnie w pociągu do Cholby oraz podczas przeprawy przez lasy indyjskie i w pociągu z Allahabadu do Benares. Miłośnik gry w wista. Był wysokim blondynem liczącym sobie około pięćdziesięciu lat. Jego oddział stacjonował w okolicach Benaresu. Wsławił się podczas tłumienia powstania sepojów. Był dobrym kompanem i brał udział w uwolnieniu Audy – hinduskiej wdowy. Uważał Fogga za oryginała.

Auda – pochodziła z Bangkoku z kupieckiej rodziny, została wychowana w kulturze angielskiej. Wyznawała religię Parsów. Urodziwa kobieta o białej skórze i pięknych oczach. Po śmierci rodziców została wydana za starego maharadżę Bunberkundu. Gdy jej mąż wkrótce zmarł, miała zostać wraz z nim spalona na stosie. Został uratowana dzięki poświęceniu pana Fogga i pomysłowości Obieżyświata. W obawie o swoje życie podróżowała z Foggiem przez Hongkong, aż do Anglii. Podczas wyprawy była coraz bardziej zauroczona angielskim dżentelmenem, jednak ten nie odwzajemniał jej uczuć. Po przyjeździe do Londynu oświadczyła się Foggowi, a ten wyznał jej miłość.

John Bunsby - pilot i właściciel „Tankadery” - statku, który przewiózł Fogga z Hongkongu do Szanghaju. Stary wyga morski i szyper, barczysty człowiek lat około czterdziestu pięciu, opalony na czarno o twarzy energicznej i bystrych oczach, pewny siebie i solidny, budzący zaufanie. Dbał o swój statek i wygrywał na nim liczne zawody. Nie ugiął się i prowadził statek podczas sztormu, dzięki czemu Fogg zdążył na kolejny statek. Za poświęcenie otrzymał sowitą nagrodę.
Andrew Speedy – kapitan parostatku towarowego „Henrietta”. Kursował m. in. między Nowym Jorkiem a Bordeaux. Załoga nie przepadała za nim. Został uwięziony na własnym statku, gdy nie zgodził się płynąć do Liverpoolu. Ostatecznie z zyskiem odsprzedał statek Foggowi.

Andrew Stuart - inżynier, John Sullivan - bankier, Samuel Fallentin – bankier, który uważał Fogga za dziwaka i pedanta, a jego zamiar za pozbawiony rozsądku, Gauthier Ralph, dyrektor Banku Angielskiego – koledzy Fileasa Fogga z klubu “Reforma”. Fogg grywał z nimi chętnie w wista. Podczas jednego ze spotkań doszło do jego zakładu z członkami klubu o dwadzieścia tysięcy funtów. Przedmiotem zakładu była możliwość przebycia drogi dookoła świata w ciągu osiemdziesięciu dni.
Albermale - angielski lord i członek klubu „Reforma”. Marzył niegdyś o wyprawie dookoła świata, dlatego wierzył w zwycięstwo Fogga. Postawił na niego niemałe pieniądze. Nie zrażał się krytyką i wątpliwościami związanymi z wyprawą Fileasa.
Jakub Forster – służący Frogga. Został zwolniony, ponieważ woda do golenia, którą przygotował dla swego pana była o dwa stopnie za ciepła.

William Batulkar - dyrektor japońskiej trupy aktorów „Długie Nosy”, dającej ostatni występ w Jokohamie, przed wyjazdem do Stanów Zjednoczonych. Wyróżniała go gęsta broda. Zatrudnił jako akrobatę Obieżyświata. Gdy ten popsuł przedstawienie otrzymał od Fogga zażądane odszkodowanie.

William Hitch - amerykański misjonarz mormoński. Obieżyświat uczestniczył w jego wykładzie na temat mormonizmu podczas jazdy pociągiem z San Francisco. Wysoki, smagły, o czarnych wąsach, nosił czarny cylinder, kamizelkę, spodnie i pończochy oraz biały krawat i rękawiczki z psiej skórki. Wysiadł w miejscowości Elko.

Stamp Proctor – amerykański pułkownik, Jankes. Po raz pierwszy obraził Fogga podczas mityngu wyborczego, był jednym ze zwolenników Mandiboya na wiecu w San Francisco. Ponownie starł się z Foggiem podczas podróży pociągiem z San Francisco. Pragnął pojedynkować się z Anglikiem. Starciu przeszkodził atak Siuksów, podczas którego mężczyzna dzielnie walczył. Był impulsywny i wulgarny.Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij


  Dowiedz się więcej
1  W 80 dni dookoła świata - streszczenie w pigułce
2  „W 80 dni dookoła świata” - plan wydarzeń
3  Jan Obieżyświat - charakterystyka