Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Fileas Fogg – główny bohater powieści, angielski dżentelmen noszący niższy tytuł szlachecki. Ekscentryk o bardzo uporządkowanym trybie życia. Oczytany i znający się na geografii oraz podróżach. Lubił matematyczną precyzję i wszystko robił według dokładnych kalkulacji. Czas spędzał w klubie „Reforma” na studiowaniu prasy i grze w wista. Mimo, że wydawało się, iż nigdy nie wyjeżdżał poza Londyn podjął się osiemdziesięciodniowej wyprawy dookoła świata, by wygrać zakład. Chociaż nie wzbogacił się dzięki wygranej zyskał miłość pięknej Hinduski.

Jan Obieżyświat – Francuz, który po bujnym życiu pełnym przygód i pełnienia wielu ról wyjechał do Anglii, by pracować jako lokaj. Wierzył, że praca zapewni mu spokój i da wytchnienie. Był typowym paryżaninem. Miał bardzo pogodne usposobienie, ale łatwo się również irytował. Podczas podróży z Foggiem wiernie mu służył, wykazał się także kilka razy wielką odwagą, ratując innym życie.

Fix – detektyw, chudy i mały człowiek o nerwowej, inteligentnej twarzy, który często marszczył brwi. Spod jego długich rzęs błyskały ogniste oczy. Należał do detektywów i agentów, którzy po okradzeniu Banku Anglii poszukiwali złodzieja w wielu portach świata. Uważał swój zawód za trudną sztukę, wymagającą intuicji i sprytu. Fix wypatrywał złodzieja w Suezie i rozpoznał go w Foggu. Odtąd wciąż podążał jego śladem, dążąc do aresztowania podejrzanego. Nie sprzyjało mu szczęście i nakaz aresztowania wciąż nie nadchodził. Podróżował więc śledząc Fileasa przez Bangkok, Kalkutę, Hongkong, Stany Zjednoczone. Oszukał Obieżyświata, by wyciągnąć z niego niezbędne informacje o jego panu. Potem wyznał mu prawdę. Ostatecznie doszło do aresztowania w porcie w Liverpoolu, jednak szybko okazało się, że prawdziwy przestępca został już ujęty. W geście wybaczenia otrzymał od Fogga do podziału z Obieżyświatem pozostały z wygranej tysiąc funtów.

Francis Cromarty – generał, którego na swej drodze spotkał Fogg - towarzyszył mu na „Mongolii” podczas rejsu z Suezu do Bombaju, a następnie w pociągu do Cholby oraz podczas przeprawy przez lasy indyjskie i w pociągu z Allahabadu do Benares. Miłośnik gry w wista. Był wysokim blondynem liczącym sobie około pięćdziesięciu lat. Jego oddział stacjonował w okolicach Benaresu. Wsławił się podczas tłumienia powstania sepojów. Był dobrym kompanem i brał udział w uwolnieniu Audy – hinduskiej wdowy. Uważał Fogga za oryginała.

strona:   - 1 -  - 2 -  - 3 - 


Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij
  Dowiedz się więcej
1  W 80 dni dookoła świata - streszczenie w pigułce
2  „W 80 dni dookoła świata” - plan wydarzeń
3  Jan Obieżyświat - charakterystyka