Akcja jednej z najbardziej znanych powieści Juliusza Verne, „W 80 dni dookoła świata” rozpoczyna się w środę 2 października1872 roku. Tego dnia Fogg przyjmuje do pracy nowego lokaja – Jana Obieżyświata, zakłada się z kolegami z klubu „Reforma”, a także wyjeżdża w swą długą podróż. Jego wyprawa trwa dokładnie osiemdziesiąt dni – do klubu powraca w sobotę 21 grudnia 1872 roku o godzinie 8.45. Dzięki podróżowaniu na wschód wędrowcy zyskują jeden dzień, więc jego podróż trwała siedemdziesiąt dziewięć dni.
Miejscem akcji są trzy kontynenty – Europa, Azja i Ameryka Północna, a także oceany – Pacyfik, Atlantyk i Ocean Indyjski. Podróż rozpoczyna się w Londynie stolicy Anglii, gdzie odwiedzamy mieszkanie Frogga przy Saville Row w Burlington Gardens oraz siedzibę klubu „Reforma”. Z Londynu Fogg udał się do Paryża, stamtąd do Turynu przez Mont Cenis, a następnie do Brindisi gdzie zaokrętował się na parostatku „Mongolia”. Dopłynął następnie do portu w Suezie, gdzie detektyw Fix oczekiwał na rzekomego złodzieja 55 tysięcy funtów.
Z Suezu podróżnicy płyną na „Mongolii” do Bombaju. Oglądają ze statku Mokkę, mijają cieśninę Bab el-Mandeb („Brama Łez”), w paliwo zaopatrzyli się w Steamer-Point. Zawijają także do Adenu. Z Bombaju udają się koleją do Kalkuty. W miejscowości Cholby zmuszeni są przesiąść się na słonia, by przeprawić się przez lasy indyjskie do Allahabadu, skąd mogą podróżować pociągiem do Kalkuty. Stamtąd na parowcu „Rangun” udali się przez Singapur do Hongkongu. Tam czekał już opóźniony statek „Carnatic” mający zabrać podróżników do Jokohamy. Drogi Obieżyświata i Fogga rozeszły się. Pierwszy dopłynął do Jokohamy na „Cranaticu”, drugi wynajętą „Tankaderą” dopłynął do Szanghaju macierzystego portu statku płynącego do San Francisco o nazwie „Generał Grant”.
W Ameryce podróżnicy przesiedli się na Drogę Żelazną Pacyfiku - kolej przebiegającą przez całe Stany Zjednoczone (od San Francisco, przez Ogden i Omaha do Nowego Jorku), którą można było przejechać przez siedem dni. Wagony przypominały długie wozy, z jednego końca pociągu można było przejść na drugi. Przejechawszy przez prerie pociąg za łańcuchem Humboldta wjechał on do kraju mormonów. 6 grudnia pociąg zbliżał się do Jeziora Słonego. Na stacji Ogden pociąg miał czterogodzinny postój, dlatego przyjaciele Fogga wybrali się na zwiedzanie miasta. O trzeciej przechadzali się ulicami Salt Lake City. Następnie po drodze minęli dolinę Bitter Creek, stan Wyoming i Green River. W Górach Skalistych dotarli do działu wód dwóch oceanów. Wjechali na rozległą równinę. Gdy pewnego dnia pociąg stanął okazało się, że most w Medecine Bow jest uszkodzony. Po pokonaniu przeszkody kolej mijała przełęcze Cheyenne, Evans, a następnie wjechała w płaskie połacie ziemi. Minęła odbicie do Denver – stolicy Kolorado. Podróżni znaleźli się w Nebrasce, a następnie minęli miasto Julesburg. Atak Siuksów nastąpił nieopodal fortu Kearney. Stamtąd do Omaha podróżni przebyli drogę na saniach z jachtowym osprzętem.
Na miejscu wsiedli do pociągu jadącego do Chicago i przejechali kolejno stany Iowa i Illinois. 10 grudnia dotarli do Chicago. Po zmianie pociągu wędrowcy przemknęli Indianę, Ohio i Pensylwanię oraz New Jersey. 11 grudnia dotarli do portu w Nowym Jorku. Nazajutrz w porcie nad rzeką Hudson Fogg wynajął miejsca na płynącej do Bordeaux „Henrietcie” . Podstępem zmienił kurs w stronę Liverpoolu. 20 grudnia dostrzeżono brzegi Irlandii. Dwadzieścia cztery godziny przed upływem czasu wędrowcy byli przy porcie w Queenstown. Fogg postanowił dostać się do Londynu tak, jak docierała tam poczta. 21 grudnia przed dwunastą dotarł do liverpoolskiego portu, w którym został aresztowany przez Fixa. Po uwolnieniu o trzeciej pan Fogg wynajął pociąg specjalny i ruszył w stronę Londynu.