Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Katorgę odbywał Dostojewski w Omsku, służbę zaś w Semipałatyńsku. W roku 1857 poślubił z wielkiej miłości Marię Isajewą, był to jednak związek wyjątkowo nieudany (pewne cechy żony odziedziczyła Katarzyna Iwanowna ze Zbrodni i kary). W 1859 roku, już za panowania Aleksandra II, Dostojewski uzyskał zwolnienie z wojska i z końcem roku – po 10 latach - powrócił do stołecznego Sankt-Petersburga. Swoje doświadczenia i przemyślenia z czasów katorgi zawarł we Wspomnieniach z domu umarłych (1861-1862).

Dostojewskiemu niezbyt wiodło się w pierwszych latach po powrocie z zesłania do życia publicznego. Zbankrutował jako wydawca miesięcznika „Epocha”. Zmarł jego ukochany brat Michaił, a także po długiej chorobie żona. Nasiliły się ataki epilepsji, nękali wierzyciele, ciągnął się też burzliwy romans z Apolinarią Susłową. Wciąż pociągała go i zwodziła szatańska poetyka ruletki. Z końcem lipca 1865 roku wyjechał do Wiesbaden, a potem do Kopenhagi. W czasie tej podróży powstała pierwsza wersja Zbrodni i kary, ale po powrocie jesienią do Rosji Dostojewski spalił to, co napisał, i przystąpił do pracy nad nową wersją powieści.

Zbrodnia i kara przyniosła pisarzowi wielki sukces Jednocześnie uśmiechnęło się do niego szczęście osobiste. Poznał Annę Snitkin, z którą wziął ślub w lutym 1867 roku. W roku 1877 Dostojewski został członkiem-korespondentem Akademii Nauk, a pod koniec życia był chętnie widywany na dworze, choć jako były więzień polityczny wciąż pozostawał pod nadzorem policji. Zmarł 28 stycznia 1881 toku w Petersburgu. Pochowano go na Cmentarzu Tichwińskim.

Na dorobek pisarski Fiodora Dostojewskiego, obok Zbrodni i kary [i/], złożyły się między innymi takie powieści, jak: Idiota (1868), Biesy (1872), Młodzik (1875) i Bracia Karamazow (1879-1880).


strona:   - 1 -  - 2 - 

Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij


dla: Kulturalna Polska klp.pl

  Dowiedz się więcejKomentarze: Fiodor Dostojewski - biografia

Dodaj komentarz (komentarz może pojawić się w serwisie z opóźnieniem)
Imię:
Komentarz:
 2019-01-14 15:50:43

O Dostojewskim piszę pracę licencjacką (Obraz śmierci w "Braciach Karamazow"). Jest moim ulubionym pisarzem, szalenie odważnym, wybujałym językowo a jego książki działaają na wyobraźnię


2019-01-06 16:55:08

a mi sie bardzo bracia karamazow podobali :) ale kto co woli :) a dostojewski wg mnie swietnie pisal :) jeszcze BIESY wypadaloby przeczytac :) tez podobno warte uwagi :)


2019-01-01 16:04:46

Do tej pory nie znałam Dostojewskiego, odkąd jednak przeczytałam "Zbrodnię i karę" wszystko się zmieniło. Jest to jeden z moich ulubionych pisarzy (W.Szekspir, F.Dostojewski). Polecam wszystkim "Zbrodnię i karę".


2018-12-31 20:23:33

yo, ludzie, czytajac Dostojewskiego uczysz sie o zyciu, to lepsze niz ogladanie filmow, te opisy ulic Petersburga, zwyklych, prostych ludzi, to cos niesamowitego. U zadnego innego pisarza nie natrafilem na taka ilosc trafnycg uwag na psychike ludzka, na relacje miedzy ludzkie itd. jesli wiecie co ja mowie... takze polecam jego ksiazki, by the way: Zbrodnia i Kara jedna z najlepszych lektur szkolnych, dobrze ze chociaz tego nam nie zabrali :)


2018-12-27 23:05:58

nie lubie Dostojewskiego, ale strona jest naprewde super!!!
Streszczenia książek
Tagi:
Fiodor Dostojewski - Fiodor Dostojewski - Zbrodnia i kara - Zbrodnia i kara - Fiodor Dostojewski -