Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Do jakiej podłości zdolne jest moje serce!

Ja bym tę starą babę zabił i obrabował, i bądź pewien, że zrobiłbym to bez najmniejszych wyrzutów sumienia. [...] Zabij ją i weź jej pieniądze, z tym że następnie z ich pomocą poświecisz się służbie dla całej ludzkości.

Krew buchnęła jak z wywróconej szklanki.

Za jedno życie – tysiąc żywotów uratowanych od gnicia i rozkładu. Jedna śmierć w zamian za sto żywotów – przecież to prosty rachunek!

Ludzie, podług prawa przyrody, dzielą się ogólnie na dwie klasy: na klasę ludzi niższych, będących, że tak powiem, materiałem, który służy wyłącznie do wydawania na świat sobie podobnych, oraz na ludzi właściwych, to znaczy posiadających dar czy talent, który im pozwala wygłosić w swoim środowisku nowe słowo. [...] Pierwsza klasa jest zawsze władczynią teraźniejszości, druga klasa - władczynią przyszłości. Pierwsi zachowują świat i pomnażają go liczebnie, drudzy pchają świat naprzód i kierują go ku oznaczonym celom.

Nie zabiłem człowieka, zabiłem zasadę.

Nie wierzę w przyszłe życie.

Nie tobie się pokłoniłem, pokłoniłem się całemu cierpieniu ludzkiemu.

Nie wiedział, jak to się stało, lecz nagle coś jakby go poderwało i rzuciło.

Boże! – zawołał – czyżbym był w stanie, czy mógłbym naprawdę wziąć siekierę, walić ją po głowie, rozpłatać jej czaszkę... będę się tarzać w ciepłej, lepkiej krwi, wyłamywać zamek, kraśc i drżeć, skradać się cały zalany... z siekierą... Boże, czy to możliwe?

Boże – błagał – wskaż mi moją drogę, a wyrzekam się tego przeklętego mojego... marzenia!

(..) właściwie wszystko jest w mocy człowieka, ale wszystko mu przechodzi koło nosa jedynie wskutek tchórzostwa. Człowiek jest podły i do wszystkiego się przyzwyczaja. (...) a co, (...)jeżeli człowiek nie jest podły sam przez się, to jest jako cały rodzaj ludzki, wówczas oznaczałoby to tylko przesądy wymyślone dla przestrachu, że żadne granice nie istnieją i tak powinno być.

(...) aby kogoś poznać, należy badać go ostrożnie i delikatnie, żeby się pospiesznie nie uprzedzić do niego, bo to później bardzo trudno jest wykorzenić.

Słowa to jeszcze nie czyny.

(...) każdego człowieka należy poznać osobiście i z bliska, żeby móc o nim wydawać sąd.


strona:   - 1 -  - 2 -  - 3 - 

Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij


dla: Kulturalna Polska klp.pl

  Dowiedz się więcej
1  Zbrodnia i kara - streszczenie szczegółowe
2  Ramowy plan wydarzeń
3  Fiodor Dostojewski - biografiaKomentarze: Cytaty

Dodaj komentarz (komentarz może pojawić się w serwisie z opóźnieniem)
Imię:
Komentarz:
 2019-01-12 19:31:43

Ziomek nie rżnij pawiana. Na maturę wystarczy na uzyskanie 80% spokojnie. Chyba, że brak Ci umiejętności pisania, bo wszelkie najważniejsze informacje są w ów streszczeniu zawarte. A jeśli chcesz czerpać przyjemność, wręcz delektować się każdym słowem i dochodzić własnych wniosków to przeczytaj sobie tą książkę i nie zawracaj za przeproszeniem d*** porządnym ludziom, którzy mają dużo ważniejsze zajęcia niż czytanie lektur. Pozdrawiam.


2019-01-03 15:01:18

ogólnikowo ale konkretnie, swietnie zrobione opracowanie, jest tu wszystko trzeba potrzeba na normalną lekcje polskiego, ale "Zbrodnia i Kara" to i tak książka którą trzeba przeczytac bo streszczenie nic nie da, a po drugie naprawde warto ją przeczytać bo to świetna książka


2018-12-27 21:15:03

ajny link bo jest tu wszystko na temat tej ksiazki a nie chce mi sie tego czytac;/ pozdrowienia dla wszystkich pa


2018-12-24 16:49:01

kruca fix potrzebuje jakies cytaty o miłości Soni i Raskol. akle chyba słabe szanse co?? :) chyba że zna ktoś jakąs dobra stronke to prosze o kontakt ma emaila adusiab {at} yahoo.pl


2018-12-17 15:56:00

Zarówno streszczenie, jak i opracowanie - super! Przyjemnie się czyta, a i łatwo zrozumieć ;-).
Streszczenia książek
Tagi:
Cytaty ze Zbrodni i kary -