Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Fiodor Dostojewski przyszedł na świat 30 października 1821 roku w jednej z najuboższych dzielnic ówczesnej Moskwy. Był drugim synem z ośmiorga dzieci lekarza Michała Andriejewicza Dostojewskiego i Marii Dostojewskiej z domu Nieczajew. Już jako małe dziecko zetknął się ze światem nędzy i występku, krzywdy i poniżenia. Warunki życia, w jakich dorastał, były skromne. Ojciec, człowiek o trudnym usposobieniu i drażliwy, lubił zaglądać do kieliszka. Matka niewiele miała do powiedzenia, ale to właśnie jej zawdzięcza Dostojewski chłopięce rozmiłowanie w literaturze. Krąg jego młodzieńczych lektur to historyczne romanse Waltera Scotta, „powieści grozy” Ann Radclife oraz utwory Honoriusza Balzaka i E.T.A. Hoffmana, z literatury rosyjskiej zaś Nikołaj Karamizin, Wasilij Żukowski i oczywiście uwielbiany Aleksander Puszkin.

W roku 1837 – po śmierci matki – ojciec umieścił syna w szkole w Sankt Petersburgu dla uzupełnienia edukacji. W latach 1838-1843 Dostojewski studiował w Głównej Szkole Inżynierskiej, którą ukończył z patentem inżyniera i w stopniu podporucznika. Podjął służbę, ale już w roku następnym podał się do dymisji, by poświęcić się wyłącznie pracy literackiej,

Debiutował w roku 1846 powieścią epistolarną Biedni ludzie, której tematem była nieodwzajemniona miłość drobnego kancelisty do ubogiej panny. Powieść została entuzjastycznie przyjęta w kręgu wielce wówczas wpływowej „szkoły naturalnej”. Młodego debiutanta pasowano na następcę wielkiego Nikołaja Gogola i kontynuatora jego „dramy urzędniczej”.

Wkrótce jednak Dostojewski odchodzi od socjologizmu „szkoły naturalnej” ku romantycznemu socjologizmowi, zauroczony problematyką buntu jednostki przeciwko represywnym konwencjom społecznym u Fryderyka Schillera, Goethego, Byrona i Lermontowa. Już bohater opowiadania Sobowtór (1846), kancelista Goladkin, cierpi na typowo romantyczną przypadłość: rozdwojenie jaźni. Dalszym krokiem Dostojewskiego na tej drodze – ku współczesnej prozie psychologicznej – były granicząca z horrorem nowela Gospodyni (1847) oraz powieść sentymentalna Białe noce. Kariera pisarska Dostojewskiego została brutalnie przerwana przez aresztowanie wiosną 1849 roku. Powodem było uczęszczanie na towarzyskie „piątki” u Michaiła Butaszewicza-Pietraszewskiego, podczas których żywo dyskutowano na tematy filozoficzne, ekonomiczne, społeczne. Pociągnięto wówczas do odpowiedzialności 123 osoby. Osadzony w Twierdzy Pietropawłowksiej Dostojewski po wielomiesięcznym śledztwie został – wraz z grupą 21 osób – skazany na karę śmierci przez rozstrzelanie. Reskrypt Mikołaja I o złagodzeniu wyroków odczytano skazańcom dopiero na miejscu kaźni, gdy pierwszą trójkę spośród nich przywiązano już do słupów (Dostojewski był w drugiej trójce). Ostatecznie skazano pisarza na cztery lata katorgi, a potem wcielenie do wojska w stopniu szeregowca.


strona:   - 1 -  - 2 - 

Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij


dla: Kulturalna Polska klp.pl

  Dowiedz się więcej
1  Zbrodnia i kara - streszczenie w pigułce
2  Wątek religijny w Zbrodni i karze
3  Wątek filozoficzny w Zbrodni i karzeKomentarze: Fiodor Dostojewski - biografia

Dodaj komentarz (komentarz może pojawić się w serwisie z opóźnieniem)
Imię:
Komentarz:
 2019-01-14 15:50:43

O Dostojewskim piszę pracę licencjacką (Obraz śmierci w "Braciach Karamazow"). Jest moim ulubionym pisarzem, szalenie odważnym, wybujałym językowo a jego książki działaają na wyobraźnię


2019-01-06 16:55:08

a mi sie bardzo bracia karamazow podobali :) ale kto co woli :) a dostojewski wg mnie swietnie pisal :) jeszcze BIESY wypadaloby przeczytac :) tez podobno warte uwagi :)


2019-01-01 16:04:46

Do tej pory nie znałam Dostojewskiego, odkąd jednak przeczytałam "Zbrodnię i karę" wszystko się zmieniło. Jest to jeden z moich ulubionych pisarzy (W.Szekspir, F.Dostojewski). Polecam wszystkim "Zbrodnię i karę".


2018-12-31 20:23:33

yo, ludzie, czytajac Dostojewskiego uczysz sie o zyciu, to lepsze niz ogladanie filmow, te opisy ulic Petersburga, zwyklych, prostych ludzi, to cos niesamowitego. U zadnego innego pisarza nie natrafilem na taka ilosc trafnycg uwag na psychike ludzka, na relacje miedzy ludzkie itd. jesli wiecie co ja mowie... takze polecam jego ksiazki, by the way: Zbrodnia i Kara jedna z najlepszych lektur szkolnych, dobrze ze chociaz tego nam nie zabrali :)


2018-12-27 23:05:58

nie lubie Dostojewskiego, ale strona jest naprewde super!!!
Streszczenia książek
Tagi:
Fiodor Dostojewski - Fiodor Dostojewski - Zbrodnia i kara - Zbrodnia i kara - Fiodor Dostojewski -