Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Wątek religijny najlepiej widać na przykładzie dwóch bohaterów, odzwierciedlających dwie odmienne postawy: Raskolnikowa i Soni. Różnicę w systemach etycznych, którą reprezentują, dotyczy pojmowania wiary i Boga. Dochodzi między nimi do ostrej konfrontacji:

– Ach, nie! Bóg do tego nie dopuści! – wyrwało się wreszcie udręczonej Soni. Słuchała, patrząc na niego błagalnie, składając ręce w niemej prośbie, jak gdyby wszystko zależało od niego. [...]
Z Poleńką na pewno będzie to samo, co z panią – rzucił nagle.
Nie, nie. To niemożliwe, nie! – jak szalona krzyknęła głośno Sonia, niczym pchnięta nożem. – Bóg, Bóg na taką potworność nie pozwoli!
Względem innych zezwala.
Nie, nie! Pan Bóg ją obroni, Bóg!... – powtarzała nieprzytomnie.
A może Boga wcale nie ma – powiedział Raskolnikow ze złośliwą satysfakcją, roześmiał się i spojrzał na nią.


Opozycja pomiędzy wyznającym „nowożytne idee” Raskolnikowem a opowiadającą się za ewangeliczną prostotą Sonią jest główną osią napięcia powieściowej struktury.

Sonia to córka degenerata i prostytutka. Jednak nie jest przesadą nazwanie jej „świętą”. Bohaterka głęboko wierzy w zbawczą moc Biblii. I to właśnie ona ze swoją niezachwianą wiarą w Boga zwycięży. Zapowiedź „zmartwychwstania” Raskolnikowa dobrze oddaje przywoływana przez nią przypowieść biblijna o wskrzeszeniu Łazarza.

Raskolnikow natomiast jest ateistą. Nie interesuje go Bóg. System moralny Rodiona jest zaprzeczeniem chrześcijańskiej etyki – wedle niego można zabijać „ludzkie wszy”, które stoją innym na drodze. Buntuje się przeciw Bogu, próbując stworzyć świat bez Niego, gdzie wszystkie prawa ustanawia człowiek. Twierdzi, że
„wszystko jest w rękach człowieka, a on pozwala sobie zdmuchnąć wszystko sprzed nosa”.


Raskolnikow wyznaje kult rozumu i chłodnej inteligencji. Ze swoimi ideałami i pozycją społeczną bohater jest z góry skazany na niepowodzenie, zwłaszcza wtedy, gdy ratunku szuka w indywidualistycznej filozofii. Rozum prowadzi bohatera na manowce.Nawet Marmieładow przyznaje się , że jest człowiekiem wierzącym. Wrażenie robią bełkotliwie wypowiadane przez niego frazy z Ewangelii:


strona:   - 1 -  - 2 -  - 3 - 

Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij


dla: Kulturalna Polska klp.pl

  Dowiedz się więcej
1  Zbrodnia i kara - streszczenie szczegółowe
2  Wątek społeczny w Zbrodni i karze
3  Uniwersalność przesłania powieściKomentarze: Wątek religijny w Zbrodni i karze

Dodaj komentarz (komentarz może pojawić się w serwisie z opóźnieniem)
Imię:
Komentarz:
 2019-01-19 23:22:57

troszke nie trafny jest podział ludzi na "zwyklych" i "niezwykłych"...może to wywyołac kontrowersje bo nigdy nie bedzie wiadomo o jakich ludzi chodzi. Może nazbyt proste byłoby pdzielenie na dobrych i złych..chociaż to także nie oddaje tego w pełni. Ludzie nawet aby realizwac swoje idee nie powinni tego robic za wszelką cene po trupach i krzywdzić innych ludzi gdyz jest to wbrew prawu a nawet własne sumienie nie powinno im na to pozwolić...może Ci wybitniejsi wnoszą cos do społeczenstwa, ale nie powinni obic tego ksoztem innych ludzi.


2019-01-16 14:11:42

"Jednostki wybitne mogą bez żadnych konsekwencji łamać prawo, bo to oni je tworzą dla własnej wygody i użyteczności. Mogą również bez żadnych konsekwencji zabijać innych, jeśli tylko nie wnoszą nic dla dobra całego społeczeństwa." Nie, Raskolnikow mowil, ze jednostki "wybitne" maja prawo czy nawet powinnosc wyeliminowac "przeszkody" jakimi moga sie okazac inni, "zwyki" ludzie, o ile stoja oni na drodze jakims gornolotnym planom, np. upowszechnieniu znaczacego odkrycia, krzewianiu kultury, postepowi. Podany przez Ciebie cytat wlasnie o tym mowi.Jedniostki "wybitne" moga lamac powszechnie przyjete prawo nie ot tak, "dla wlasnej wygody", jak to napisales, ale tylko jezeli przyswieca im "szczytny" cel, ktory w tym wypadku zwalnia ich z koniecznosci przestrzegania prawa. Dostojewski wklada watpliwosci co do tej teorii w usta Porfirego, ktory ironicznie pyta Raskolnikowa jak odroznilby tych "wybitnych"; ze moze nalezaloby ich jakos oznaczac by wiadomo bylo, kto nalezy do "wybitnych."


2018-12-20 21:10:15

Brak teorii immoralizmu a tak ok:)


2018-12-12 19:54:52

Ideeologia przedstawiona przez do Dostojewskiego w tej ze ksiażce ma odbicie i jest bardzo logiczna. Mozemy w niej doszukac sie wielu rzeczy ktore mialy odbicie w rzeczywistosci podobna ideologie mial Hitler tworzac III Resze Niemiecka. Pozatym popatrzymy na siebie jako material tak i jaki jest opisany w ksiazce bo w rzeczywistasci jestesmy takim materialem nad nami sa jednostki wybitne ktore zmieniaja rzeczywistosc tu patrz na wszystkich ganiuszy i bogatych ludzi posiadajacych władze.


2018-11-28 19:58:53

Pod koniec powiesci "Tam ,na zalanym sloncem..": to jest laska Boska, ktora splywa na niego i zaraz niedlugo pokazuje sie Sonia i Raskolnikow "Sam nie wiedzial, jak to sie stalo, lecz cos nagle.." To jest powiesc prawoslawna.
Streszczenia książek
Tagi:
Religia w Zbrodni i karze - Zbrodnia i kara - Fiodor Dostojewski -