Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Hanna Krall – urodzona w 1937 roku w Warszawie, pochodzi z rodziny żydowskiej. W trakcie wojny straciła najbliższych, a sama cudem uniknęła śmierci (została wykradziona z transportu). Absolwentka wydziału dziennikarstwa UW, pisarka i reporterka. Publikowała w wielu czasopismach – m. in. w Polityce (w latach 1966-69 jako korespondentka prasowa P. przebywała w ZSRR), Tygodniku Powszechnym, Res Publice, Gazecie Wyborczej. W latach 1982-1987 była zastępcą kierownika literackiego w Zespole Filmowym „Tor”.

Z pobytu na wschodzie napisała kilka zbiorów reportaży. Są to m. in.: Na wschód od Arbatu (1972), Szczęście Marianny Głaz (1976), Sześć odcieni bieli (1978), w których na przykładzie losów jednostek ukazała przeobrażenia społeczno-kulturowe i konflikty naszych czasów. Największą sławę przyniosła jej książka Zdążyć przed Panem Bogiem (1977) powstała na podstawie rozmowy z Markiem Edelmanem, ostatnim żyjącym przywódcą powstania w getcie warszawskim.

Inne utwory Hanny Krall to:
  • reportaże: Katar sienny (1981), Dowody na istnienie (1995), Tam już nie ma żadnej rzeki (1998)
  • opowiadania: Ambitny jestem (1965)
  • powieści: Sublokatorka (1985), Okna (1987), Hipnoza (1989)
W swojej twórczości Krall podejmuje nie tylko temat holocaustu, interesuje ją także problem skomplikowanych losów Polaków uwikłanych w politykę i historię, wpływ przeszłości na osobowość człowieka i tajniki ludzkiej pamięci.

Jej książki doczekały się przekładów na wiele języków obcych, m. in. na angielski, francuski, hebrajski, niemiecki szwedzki i włoski. Autorka była też wielokrotnie nagradzana.


Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij


dla: Kulturalna Polska klp.pl

  Dowiedz się więcej
1  Zdążyć przed Panem Bogiem - streszczenie
2  bibliografia
3  Kompozycja „Zdążyć przed Panem Bogiem”Komentarze: Hanna Krall - biografia - notatka szkolna

Dodaj komentarz (komentarz może pojawić się w serwisie z opóźnieniem)
Imię:
Komentarz:
 2019-02-16 18:37:45

Hanna Krall i sposób w jaki przedstawiła tematykę dotyczącą holocaustu,zrobiło na mnie piorunujące wrażenie. Straszne jak człowiek wobec drugiego człowieka może postępować, ludzie ludziom gotują piekło na ziemi...


2018-12-19 14:23:14

Dzień dobry...czytałam wszystkie ksiązki H.Krall....strasznie zachwyciła mnie historia żydów i polaków podczas wojny...nigdy nie zdawałam sobie sprawy jak oni musieli cierpieć...az do dnia matury ,dzieki której poznałam zycie i atmosfere jak i godziny zycia...Dziękuje pozdrawiam...pa
Streszczenia książek
Tagi:
Hanna Krall - Zdążyć przed Panem Bogiem -