Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl
Gilbert Blythe jest drugoplanowym bohaterem powieści Lucy Maud Montgomery: „Ania z Zielonego Wzgórza”. Czytelnik poznaje go jako czternastoletniego chłopca, który po czterech latach pobytu z chorym ojcem w Albercie, wraca do Avonlea.

Gilbert jest wysokim, smukłym chłopcem o czarnych, kędzierzawych włosach, figlarnych, ciemnych oczach i wesołym uśmiechu. Ze względu na pobyt w Albercie nie uczęszczał do szkoły i dlatego musi uczyć się z młodszymi od siebie dziećmi, lecz szybko nadrabia zaległości w nauce. Jako uczeń jest zdolny, ambitny i wielokrotnie zdobywa tytuł najlepszego ucznia w klasie. Jest nieco zarozumiały, ponieważ ma świadomość, że podoba się dziewczętom i nie może zrozumieć, dlaczego Ania nie zwraca na niego uwagi. Nieopatrznie nazywa ją „Marchewką”, pragnąc, aby spojrzała na niego, za co dziewczynka rozbija mu na głowie tabliczkę i przestaje się do niego odzywać. Gilbert stara się wziąć na siebie odpowiedzialność za jej zachowanie, lecz Ania nie potrafi wybaczyć mu tego, że zranił jej uczucia. Jest nieco zuchwały, dumny i uparty – z czasem, widząc nieustępliwość dziewczynki, traktuje ją grzecznie, ale nie zabiega już tak usilnie o jej względy.

Nieodwzajemniona miłość do Ani sprawia, że Gilbert dojrzewa emocjonalnie i pragnie zyskać jej sympatię. Dziewczynka pozostaje jednak nieugięta, przez co chłopiec zaczyna rywalizować z nią w nauce w szkole w Avonlea i podczas nauki w seminarium. Jest ambitny i wytrwale dąży do postawionego sobie celu – aby w przyszłości zostać lekarzem. Wyrasta na przystojnego młodzieńca, o dobrym i szlachetnym sercu, który potrafi w imię uczuć do Ani zrezygnować z posady nauczyciela w Avonlea, umożliwiając dziewczynie pozostanie na Zielonym Wzgórzu po śmierci Mateusza. Dzięki temu zyskuje jej przyjaźń i nadzieję na to, że w przyszłości odwzajemni ona jego uczucia.

Gilbert Blythe jest bohaterem pozytywnym, wzbudzającym sympatię czytelnika. Dzięki szlachetności i umiejętności poświęcenia własnego dobra w imię miłości, zyskuje wdzięczność Ani, stając się jej przyjacielem.Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij


  Dowiedz się więcej
1  Ania z Zielonego Wzgórza - streszczenie szczegółowe
2  Wątki w „Ani z Zielonego Wzgórza”
3  Problematyka Ani z Zielonego Wzgórza